Üks roll

OTT KARULIN

Kaua pole enam jäänud – juba veidi enam kui nädala pärast teame, kes linna- ja vallavolikogudes meid esindama hakkavad. Kui mõni pole veel tähele ei pannud, siis eel- ja e-hääletamine algas juba eile, nii et olge head kodanikud ja tehke oma valik. Mis sest, et ilmselt on paljudel parteide telereklaamidest või tänaval nänni jagavatest poliitikutest vaat et kõrini. (On jah kuradima raske leppida sellega, et kuna enamik valijaid tahab selgeid ja säravaid lubadusi kuulda, pole poliitikutel mingit motivatsiooni veidi analüütilisemaid seisukohti esitada.)

Vähemalt on mõnda volikokku pürgiv inimene enda soovist teistega võrreldud ja pingeritta seatud saada ise teada andnud, erinevalt siis näiteks Nobeli kirjanduspreemia n-ö kandidaatidest, kelle nimedega kihlveokontorites mängitakse. Erandiks pole ka eile välja kuulutatud auhind, mille puhul peeti kõige suuremaks Ngũgĩ wa Thiong’o võimalusi Nobeli kirjanduspreemia pälvida (seda siis kihlveokontoreid koondava NicerOddsi andmetel tõenäosusega 5,5 : 1, temast kaugele maha ei jää Haruki Murakami (6 : 1), Margaret Atwood (7,5 : 1), Amos Oz (11 : 1) jt). Siinsete ridade kirjutamise ajal pole veel teada, kas auhind läks tõesti Ngũgĩ wa Thiong’ole, kellele ennustati võitu juba nelja aasta eest. Nii kirjutas kirjastus Tänapäev toona oma ühismeediakontol: „Kuni septembri alguseni peeti tänavuseks põhikandidaadiks jaapanlast Haruki Murakamit, tema järel kõlasid kõige sagedamini Joyce Carol Oatesi ning ungari kirjaniku Péter Nádasi nimed. Viimasel kümnel aastal on Nobeli laureaadi kõige täpsemalt ette ennustanud Ladbrokesi kihlveokontor ning septembri algul andsid nad Murakamile prognoosiks 1 : 3. Seejärel juhtus aga midagi huvitavat, äkitselt parandati oluliselt keenia kirjaniku Ngũgĩ wa Thiong’o reitingut ja temale panustamine korraks isegi peatati. Väidetavalt oli keenialasele äkitselt hakatud tegema ülisuuri panuseid ja väidetavalt oli see juhtunud mingi Rootsis lekkinud info tõttu“ (3. X 2013). Nobeli kirjandusauhind läks 2013. aastal aga hoopis Alice Munrole ja nii Murakami, Oates kui ka Ngũgĩ wa Thiong’o ootavad siiani oma aega (kui just üks neist eile pärjatud ei saanud). Nagu ka Doris Kareva ja Jaan Kaplinski, kelle tõenäosust sel aastal Nobel pälvida hindab mainitud NicerOdds vastavalt 40 : 1 ja 67 : 1.

Eks ikka on tore, kui sind mõne auhinna vääriliseks peetakse, aga kõrvaltvaatajana on isegi nagu natukene kahju neist kirjanikest, kes kistakse igal sügisel hasartsesse ennustusmängu, et siis nädal hiljem keskenduda vaid võitjale (eriti, kui valik on ootamatu, nagu eelmise aasta auhind laulukirjutaja Bob Dylanile). Spordis ja poliitikas on need, kellele panustada saab, vähemalt vabal tahtel end stardijoonele rivvi võtnud, aga kirjanik satub Nobeli-karussellile üldjuhul oma tahtest sõltumata, nagu sattus paralleelmaailma ka ummiku eest põgenev Aomame, Murakami romaani „1Q84“ üks peategelane. Eks tegelikult ole maailmas ka üksjagu tüütumaid atraktsioone kui Nobeli-karussell, seega võib-olla polegi see nii suur vaev igal aastal end mõneks kuuks kihlvedude sõlmijate peenrahaks annetada. Vähemalt siis mitte, kui on veel lootust, et kirjaniku loomingu vastu tuntakse huvi ka ülejäänud kuude jooksul.

Siinkohal ongi hea võimalus valla- ja linnavolikogudesse kandideerijaile soovitada lugeda, mõista ja kasutusele võtta see Doris Kareva mõtisklus, mis ilmus mõne nädala eest siinsamas lehes Rein Raua luulekogu „Unelindude rasked saapad“ arvustuses: „Luule ja filosoofia tundmine, võime oma mõtteid ja meeleseisundeid selgelt ning kujundlikult sõnastada peaks olema iga küpse kultuuri loomulik osa. Nagu ka oskus kaasvestlejat kuulata ja tähele panna, arutleda ja mõttekäike edasi arendada, vaielda ilma võitleva hoiakuta“ (Sirp 8. IX).

Lõpetuseks aga üks viktoriiniküsimus: Eesti Kirjanikkude Liit kui kirjanike ja kriitikute kutseühing asutati 8. oktoobril 1922. aastal Tallinna raekojas ehk siis sel pühapäeval tähistatakse oma 95. sünnipäeva. Mitu asutajaliiget liidul oli? Vihjeks olgu öeldud, et sama palju Nobeli kirjandusauhinna laureaate oli aastal 1933. Praegu on liidul juba lausa 315 liiget.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht