Üks roll

OTT KARULIN

Kas riigitoetusega teater tohib n-ö maksumaksja raha eest lavastada meelelahutuslikke žanre nagu komöödia ja muusikal? Kuidas on aga lood tuntud humoristi luulekoguga, mida toetab kulka, või Eesti Filmi Instituudi rahastatud publikumenukitega? Kas pole nende näidete puhul tegemist turu solkimisega, viisakamalt öeldes ebaõiglase konkurentsiga, või lausa ebaseadusliku riigiabiga?

Seesugused küsimused kerkivad ikka ja jälle, viimati siis seoses ERRiga. Nimelt saatsid Eesti Ajalehtede Liit ja Eesti Ringhäälingute Liit eelmisel nädalal rahandus- ja kultuuriministrile kirja, kus paluvad hinnata, kas ERRi kui avaõigusliku ringhäälingu tegevus – ennekõike portaal err.ee ja selle teemaosa menu.err.ee – võib olla vastuolus Euroopa Liidu riigiabi reeglitega. „Väga lühidalt ja maakeeli: me ei taha, et ERR konkureeriks maksumaksja raha toel kommertskanalitega online-portaalides meelelahutusliku sisu tegemisega,“ on pöördumises kirjas (ERR 7. XI). Äripäev läks oma 9. novembri juhtkirjas veelgi kaugemale ja seadis kahtluse alla „uudiste tootmise ja lugejani toomise“ vajalikkuse rahvusringhäälingus: „Kuid küsitav pole mitte ainult portaal Menu. Olukorras, kus Delfi, Postimehe, Õhtulehe ja ka Äripäeva portaalid katavad rahuldavalt enamiku teemadest, on sarnaste uudiste riiklik tootmine tarbetu. ERRi veebiportaali eksistentsi õigustus võiks olla keskendumine pikemate, sisulisemate, ajakirjanduskultuuri edendava ja auditooriumi hariva sisu loomisele.“

Põhimõtteliselt tähendab eelkirjeldatu, et avaõiguslik ERR tohiks luua vaid sisu, mis on turureeglite järgi ebamõistlik ja mida seetõttu erakanalid ka ei tee. Sama mõttekäigu võib üle kanda ka teistele riigi rahastatud kultuurivaldkondadele, sh riigi asutatud teatrid ja kontserdiorganisatsioonid, muuseumid ja galeriid ning üldse kõik loovisikud kirjanikest arhitektideni, kes kulkast toetust saavad.

Erameedia katusorganisatsioonide mure on loomulikult arusaadav, sest meediatarbimine on viimastel aastakümnetel muutunud pöörase kiirusega. Suur osa klientidest on liikunud kõigepealt harjumuspäraste kanalite nagu paberleht või televiisor juurest internetti ning seal hakanud üha enam eelistama ühismeediat kui peamist infot ja meelelahutust vahendavat kanalit. Kui arvutame need muutused ümber saamata jäänud reklaamitulusse, on ka erameedia teemapüstitus seoses ERRiga ootuspärane. Kuigi nende pöördumise ja seda saatvate selgituste retoorika on olnud kohati läbi mõtlemata (on esinenud isegi faktivigu), tasub siiski arutada, kas ja mil määral on mõistlik avaõigusliku meedia eesmärke täpsustada. Seda tehes peab aga meeles pidama, et mis tahes otsused puudutavad kaude kogu riigi toel tehtavat kultuuri, mistõttu ei saa meediat käsitleda sellest eraldi.

Põhiküsimuseks kujuneb sel juhul ilmselt avalikkuse arvates sobiv tasakaal maksumaksja raha eest tehtava kultuuri meelelahutuslikkuse ja tarbitavuse vahel. Teisisõnu: peab küsima, kui vähe peab riigiabiga tehtud (meelelahutuslikul) kultuuril olema tarbijaid, vaid ka seda, kui vähe võib olla ühe kultuurisündmuse (olgu see tantsulavastus, klassikalise muusika kontsert, luulekogu vms) kogejaid, et selle loomiseks maksudega kogutud riigieelarveliste vahendite kulutamine oleks õigustatud.

Just see paradoks – keeld pakkuda meelelahutust, aga nõue, et tehtu oleks võimalikult paljudele arusaadav – on kultuuridebati tegelik tuum. Selle üle on ka üksjagu arutatud ja jäädaksegi vaidlema, mis on iseenesest hea. Meenub, et kui Vanemuine alustas kunagi muusikalide lavastamist, kostus samuti kriitilisi seisukohti, et riigi rahaga ei peaks neid tegema. Mis sest, et päris ilma meelelahutusliku osiseta ühtki repertuaariteatrit praeguse riigitoetuse juures ära ei majandaks. Kas me maksumaksjatena oleksime nõus tõstma kultuurivaldkonna, sh rahvusringhäälingu toetust sel määral, et nad tõepoolest ei pea mõtlemagi, mitu inimest nende pakutavat kogeb, peaasi et on täidetud seaduses välja toodud eesmärgid? Huvitav, kaua sel juhul läheks, enne kui vana hea maksumaksja kaart lauale lüüakse ja üldarusaadavat kultuuri nõudma hakatakse? Ilmselt mitte väga kaua ja nii ongi muu seas ERR määratud aegade lõpuni ebalema kui kits kahe kuhja vahel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht