Tööd ja päevad

Kaarel Tarand

Sel sügisel loetakse tõesti tibud kokku. Käib Andrus Ansipi valitsuse neljas ametiaasta ja kui midagi suurt ja tähtsat Eesti kultuuripoliitikas veel ette võetakse, siis peab see sügiseks valmis saama. Tihti ju halb mees seadusi eirab, teeb kuritöidki, sellega toob kogu linnale kanda ta vaeva ja ängi.

Kultuuripoliitika tegemise asemel aga sai Eesti aasta alguses hoopis osa haaravast võistlusest, milles vormiliselt oli arutluse all  2011. aasta Euroopa kultuuripealinna korraldajate palgaküsimus, sisuliselt aga vallutasid pealinna ja riigi kultuurikomissarid üha uusi tippe labasuse kõrgmäestikus. Kus on tegijate stressi allikad, selgub, kui lugeda uuesti läbi 2007. aastal Brüsselisse kinnitamiseks saadetud kultuuripealinna taotlus. Selle 17. leheküljel on ära trükitud peatükk „Suurinvesteeringud kultuurirajatistesse 2007–2011”. Kümme tähtsamat objekti  pidid tabeli järgi kokku saama kuus miljardit investeeringukrooni. Neist on valmis ehitatud kaubamaja Estonia teatri vastas, midagi on saanud lauluväljak. Linnateatri aga pilastas „rahvaküsitluse” abil linnapea isiklikult, linnahallis ja selle taga „rannapromenaadil” pole miski liikunud, Kultuurikatel „tiksub” küll, kuid ei ole mingil juhul „Eesti alternatiivkultuuri keskus ja loomemajanduse inkubaator, mis arendab edasi kultuuritehaste raames tekkinud loomingulisuse  ja vabaduse sooduskeskkonda”. Suur osa 2011. aasta programmist kavatseti ehitada üles uute tegutsemiskeskkondade najale. Neid plaane on linnavõim jõhkralt järjest läbi kriipsutanud – ja siis veel imestab koos ministriga, et miks küll sündmuste lõplikku kalendrit pole. Palju-palju saavad allesjäänud tallinlased järgmisel aastal suure ürituse läbikukkumise pärast häbi tunda.

Kui aga künnad sa maad jumalikku, kui pööripäev möödas, 

kükili lõikad sa siis, vähe sul käsi viljapäid põimab,

tolmuseid vihke sa seod ning teps pole rõõmu su rinnus.

Kui kultuuripealinna asjus tuleb jõuetult silmi peita, siis lubadus realiseerida nn protsendiseadus on puhtalt ministri ja valitsuse käes. Mullu sügisel kõrbes idee fikseerida kunsti ostmise kohustus riigihangete seaduses majandus- ja rahandusministri ning omavalitsusliitude vastuseisus. Läbikukkumisega lõppenud protsess vältas tubli poolteist aastat. 

Sama pikka aega uueks katseks pole juba enam jäänud. Õigupoolest poleks ju seaduse sundi vajagi, kui kõik avalike hoonete ehituse või restaureerimise tellijad ise mõistaksid loodavat keskkonda kunstiga vääristada. Ja on imelik, et lihtsa, mujal ilmas kontrollitud ning rahaliselt tühise idee reegliks vormimine ja jõustamine üldse aastaid aega võtab. Eesti oludes käib jutt maksimaalselt paarikümnest miljonist kroonist, kui eeldada, et riik aastas paari miljardi  eest ehitab. Kui palju lõpuni vormistatud kujutavat kunsti see tähendab, võib igaüks mõelda, kõrvutades neid lootuste miljoneid näiteks Tallinna unistuste Kalevipoja ja reaalse Võidu samba eelarvega või maalide maksumusega kunstioksjonitel.

Kaeblikult ööbik piuksus ta hirmsate küüniste haardes,

kull aga, jõust omast teadlik, nii pöördus ta poole ja ütles:

„Miks, oh lollike, piuksud sa? Eks sinust palju ma kangem?

Laula, mis laulad, su viin mina ikkagi sinna, kus soovin.” 

Aasta erutavaimaks sündmuseks tõotab siiski kujuneda enneolematu suurusega muusikalise liitkollektiivi moodustamine. Idee võib millekski, näiteks Mahleri esitamiseks olla väga hea, kuid riiklik poliitikakujundus peab algama planeerimisest, mitte peoeufoorias sündinud uitmõttest, leitud nööbist, mille külge siis kriginal kuube õmblema hakatakse. Eesti muusikaelu selle sajandi suurim administratiivne ümberkorraldus on alanud täiesti tühjalt  kohalt, on korralikult rahaga katmata ja käivitatud kiirustades ning avaliku aruteluta. Pole kahtlustki, et tegevuse käigus saab palju inimesi veel kahjuks väga haiget. (Väikeses mõõdus mängiti õrnemate kiusamise lugu mullu TKO peal läbi.) Alanud on närviline kultuuriaasta.

(Annika Kuuse, August Annisti ja Karl Reitavi Hesiodose värsside tõlked pärinevad „Vanakreeka kirjanduse antoloogiast”,  Varrak, 2006.)

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht