TED. TED? TED!

Marek Strandberg

TEDxTallinna konverents „Piiri peal” 3. mail Salme kultuurikeskuses Elo Kiivet, TEDxTallinna korraldusmeeskonnast, TED (tehnoloogia, meelelahutus, disain) konverentsidel on aukartustäratav ajalugu. Neid on peetud ühtejärge 29 aastat. Väga palju tuntud inimesi on seal esinenud. Mis on TED-konverentsisarja sedavõrd kaua edukalt tegusana hoidnud? TED on 1984. aastal alguse saanud inspiratsioonikonverentside sari. 2006. aastast alates on kõik kõned tasuta internetis kättesaadavad ja 13. novembril 2012 ületas kõnede vaatajate arv miljardi. Sellest alates on TED järjest avatumaks muutunud. Oma osa aina kasvaval populaarsusel on TEDi kõnede uskumatu ja kindel garantii. Teiseks põhjuseks võib pidada ka seda, et 18minutilised kõned on piisavalt lühikesed, aga hästi intensiivsed. Ning loomulikult ka TEDi ääretu mitmekesisus – see hõlmab tehnoloogiat ja teadust, disaini, ühiskonna arengut, keskkonda, kunsti jpm. Mis on TEDx ja mis on TEDxTallinn? TEDx-programm loodi 2009. aastal ja samal aastal toimus ka Eestis esimene TEDxTallinn. TEDx on kohalik, iseseisvalt korraldatud üritus, mis võimaldab kokkutulnutel jagada TED-konverentsi sarnast kogemust – hõlmab ühtaegu TEDi kõnesid video vahendusel ja sõnavõtte elavas esituses. Seega on TEDxTallinn kohaliku meeskonna TED-üritus, mida korraldatakse üksnes vabatahtliku tööga, et tagada tõelise pühendumuse ja entusiasmiga loodud eetiline, aus sündmus.

3. mail toimub järjekordne TEDxTallinna konverents. Kes on sealsed esinejad ja mida huvitavat on kuulajatel oodata?

Esinejate puhul ei oska ma ainult ühte nime välja tuua, sest meie formaadis puudub n-ö keynote speaker, pigem hoiame pilti võimalikult mitmekesise, et iga inimene leiaks endale oma lemmiku. Katsume hoida eriliselt ärksat ja kaasavat õhkkonda alates registreerumisest kuni lõpuni välja.

Kõnelejatest nimetaksin esimesed viis (kokku tuleb neid umbes 15):

Igor Kotjuh – Eesti poeet, tõlkija ja kirjastaja, kes tegutseb eestivene kirjanduse edendamise nimel ning on esimese kakskeelse kirjandusühenduse „Tuulelohe – Воздушный змей” asutajaliige. Vt http://www.oblaka.ee/.

Polly Higgins – Londoni advokaat, kirjanik ja visionäär, kes unistab ökotsiidi lõpetamisest 2020. aastaks ning on teinud ÜROle ettepaneku lisada see viiendaks rahuvastaseks kuriteoks. Vt http://www.endecocide.eu/.

Ton Zijlstra – Hollandist pärit avatud digitaalse tootmise, avatud valitsemise ja avatud andmete eestkõneleja Euroopas. Vt http://zylstra.org/blog.

Kristjan Randalu – noorema põlvkonna pianist, helilooja ja arranžeerija, kes on sündinud Eestis, kasvanud üles Saksamaal, õppinud Kölnis, Londonis ja New Yorgis ning mänginud koos paljude tuntud muusikute ja orkestritega. Vt http://www.randalu.com/home.

Frida Monsén – haridussüsteemi uuendamisega tegelev Stockholmi õpetaja, kes töötab uuenduslikus Vittra Telefonplani koolis ning töötab välja uusi, digitaalajastust tulenevaid õppimiskeskkondi ja meetodeid. Vt http://www.youtube.com/watch?v=eYH1aIyaBjM.

Robin Hanson – majandusprofessor George Masoni ülikoolis USAs ja uurija Oxfordi ülikooli inimtuleviku instituudis, ekspert ennustusturgude alal ning tema eriliseks huviks on tulevikutehnoloogiad ning nende mõju majandusele ja ühiskonnale. Vt http://www.overcomingbias.com/author/robin-hanson.

Rein Maran – filmimees, kes on veetnud määratu hulga oma elust looduses looma- ja taimeriiki jälgides ning filmilindile jäädvustades. Ta on osalenud enam kui saja eri žanris filmi valmimises, peale selle on ta tunnustatud õppejõud ning terve filmikoolkonna rajaja, loodushariduse ja loodussõbraliku eluviisi juurutaja. Vt http://www.gaviafilm.ee/et.

Kuidas osaleda ja saada toimuva kohta täpset teavet?

Kahjuks on piletimüük juba lõppenud. Sel aastal muutsime ürituse rahastamise loogikat ning võtsime abiks Hooandja veebiportaali – traditsioonilise piletimüügi asemel saab osaleja seal ise valida, kui palju ta tahab kaasa lüüa.

Küll aga on avatud ühisvaatamiste ehk simulcast’ide korraldamise võimalus. Koos sõprade, kolleegide, kooli- või organisatsioonikaaslastega või lausa avalikku üritust korraldades saab jälgida reaalajas TEDxTallinn 2013 otseülekannet eri paikades või suisa teispool riigipiiri. Selleks on meie veebilehel eraldi registreerimisvorm, huvi korral jagame juba täpsemat infot ja anname igakülgset abi.

Rohkem infot esinejate ja konverentsi kohta leiab aga meie veebilehelt tedx.ee.

Kas kõned on ka hiljem salvestistena vaadatavad-kuulatavad?

Jah, peame väga oluliseks kõnedest kasvanud mõttevaramu salvestamist ja jagamist kõigile tasuta vaatamiseks. Kõik etteasted meie laval filmitakse, monteeritakse ning pannakse veebi üles nii meie veebilehele, kust saab vaadata ka kõiki juba toimunud ürituste kõnesid, kui ka Youtube’i. Tegeleme võimaluste otsimisega, kuidas kõnedele subtiitrid alla saaks teha, et Eesti säravamad inimesed ka teistesse keeleruumidesse paistaksid.

TEDx-üritusi on varemgi peetud. On neist juba midagi idanenud või kasvama hakanud?

Seekordne TEDxTallinn on juba viies, aga konkreetset statistikat ei ole me teinud, mis pärast konverentsipäeva uste sulgumist või kõnede vaatamist edasi juhtuma hakkab. Ja ega see olegi eesmärk omaette. Usume, et hästi vormistatud idee võib asjad liikuma ja lendama panna ning meie ülesandeks on anda omalt poolt, loomulikult meie suurepäraste esinejate abiga, nii palju energiat, et inimesed leiaksid oma tee ja kaasmõtlejad, kellega koos oma ideed ellu viia. Iseseisvalt, üksi või koos, enda sees või laias maailmas, see on juba iga inimese valik ja võimalus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht