Taskud tagurpidi

Ülle Madise

Mis juhtuks, kui Eestis oleks kõikide, mitte ainult riigikogu liikmete ja ametnike palk, vaid tõepoolest kõikide kõik sissetulekud avalikud? Kas ühiskond laguneks vaenulikeks rühmadeks? Või vihastataks ja siis lepitaks? Ehk nihkuks palgatase hoopiski üldtunnetatult õiglasemasse suhtesse? Igal juhul oleks see põnev katsetus. Milline võrdlemine läheks lahti! Temasugusel on selline palk?!

Kui palju saaks olema pealekaebusi maksuametile: üürib naaber vist oma korterit välja, aga ega ta makse maksa, laseks õige kontrollida! Katse oleks ühiskonnale veelgi haavavam, kui kaebajad välja anda. Tõeline puhastus! Rahvususk – umbusk ligimese vastu – saaks tublisti toitu.

Ometi on riike, kus sissetulekud on laiemalt avalikud kui meil siin, kuigi riikide enamus piirdub samasuguse või väiksema  avalikustamise määraga. Küllap nõuab läbipaistvusega toimetulek rohkesti vaimset tugevust. Ebaõiglus ja ülekohus ajavad ju tuimemagi inimese rusika rulli. Ja teise inimese sissetulek, olgu ta siis sama palgatöö tegija teises kohas või valitud rahvaesindaja või hoopis vabakutseline, tekitab ikka pahameelt. Igaüks tunneb kõige paremini oma tööd ja pingutust ja tahab olla tunnustatud. Palka kiputakse aga pidama inimese väärtuse  näitajaks. Ekslikult küll, ent siiski. Siin see solvumise allikas ongi. Tõsi, heaoluriigis, kus palgavahe võrdlemisi väike ja tasuküsimused põhjalikult reguleeritud, oleks palgasaladuse kaotamine vähem valus. Sama käib traditsioonidele ja üldiselt aktsepteeritud väärtustele rajatud süsteemide kohta: kui on selge, et ametikõrgendus ja palgakasv ootavad lojaalset töötajat aja kulgedes, siis nii on. Pahandada pole  midagi. Eestis on aga palgavahed suured ja ühist väärtuste skaalat pole.

Nii on mõistetav, et vähemalt paar korda aastas lööb tuha all hõõguv pahameele leek lõkendama. Rahvaesindajate palgateema taustal sai nähtavaks mitu huvitavat mõttekäiku. Ühed leidsid, et võrdlemisi arusaamatu tegevuse eest makstakse parlamendiliikmeile üle mõistuse palju. Teised olid valmis korraldama „viimase mehe jooksu”, pidades õiglaseks kõige rumalama ja ebaeetilisema saadiku turuväärtusest lähtuvat tasu. Üllatavaim oli aga seltskond ametnikke, kes tundsid end haavatuna selle tõttu, et uue seadusega määrati tavaametnike palga laeks riigikogu liikme palk. „Lausa solvav!” oli kosta kurtmist, „palk väheneb parlamendiliikme tasemele”. Vaat milline on olnud vahepealsete aastate palgaralli. Muidugi puudutab see vaid üksikuid, kes on suutnud asja eest või vahel ka asjata  endale riigikogu liiget või ministrit ületava töötasu kaubelda. Rõhuv enamik riigi või kohalikust eelarvest palgasaajaid vaatab, kuidas palgapäevast palgapäevani toime tulla. Mõnigi neist on omakorda rangelt palga avaldamise vastu, sest ettevõtjaist sõbrad-tuttavad võivad mõelda, et madal palk ja madal laup. Muidugi on selline arvamus ebaõiglane ja erakordselt solvav. On ju teada, et tegevusala valikul pole esmatähtis mitte palk,  vaid hoopiski kutsumus, keskkond, isiksuse areng. See aga sunnib küsima, mille alusel Eestis õigupoolest töötasu määratakse?

Üldiselt kehtib kasupõhimõte. See tähendab, et omast taskust teisele makstakse nii vähe kui võimalik. Need aga, kes saavad endale ise palga määrata, määravad selle nii suure kui võimalik, sõltumata töö vastutusrikkusest, kurnavusest või õppimisele kulunud aastatest. Ah et võiks ju maksta ühe või  teise eluala väärtuse järgi ühiskonnas? Või selle alusel, kui palju keegi pingutab? Ehk sõltuvalt andekusest ja töökusest? Vaevalt oleks võimalik kokku leppida, millises väärtusreas on

Ärimehed, ametnikud,
madrused ja admiralid
Kunstnikud ja luuletajad,
leemekulbi liigutajad.
Pillimehed, baaridaamid,
näitlejad ja advokaadid,
saadikud ja diplomaadid*

Õiglase tasu määramise valemit ei olegi leitud. Just sellepärast on palgasaladus üldise rahu ja rõõmsa meele seisukohalt hea. Õigus vihastada riigieelarvest palgasaajate peale ja ootus, et vähemalt riigiameteis on selgel alusel määratud parajad palgad, on aga vabade kodanike pärisosa.  

* Kuldne Trio, „Kes ei tööta, see ei söö”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht