Tallinna Linnaarhiivi varakamber
Selle aasta Tallinna päeva (15. V) kultuurisündmuste kava pakkus linlastele muu hulgas võimaluse külastada Tallinna Linnaarhiivi varakambrit: nii nimetab arhiiv oma vast avatud püsinäitust. Välja on pandud Tallinnas XIII sajandil kasutusel olnud Lübecki linnaõiguse koodekseid, Taani ja Rootsi kuningate, Saksa ordumeistrite ja Vene tsaaride kinnitusi Tallinna privileegidele, Tallinna rae XIII–XVIII sajandi asjaajamisraamatuid, XII–XIII sajandi käsikirjalisi ja XV sajandi trükitud raamatuid. Nende kõrval saab näha vanimaid säilinud eesti keele kirjalikke mälestisi nagu Pühavaimu koguduse õpetaja Georg Mülleri jutluste kogu (1600–1606), vanima säilinud eestikeelse trükitud raamatu fragmente (1535) ja teisi kultuuriloos hästi tuntud eestikeelseid tekste. Näituse uhkuseks on vanim Eestis säilinud kirjalik dokument, paavsti legaadi Modena Wilhelmi 1237. aastal Tallinnas välja antud ürik. Eksponeeritud arhivaalid annavad ennekõike läbilõike linnaarhiivi kaheksat sajandit hõlmavatest kogudest ning kajastavad Tallinna käekäiku neil sajandeil, kuid pakuvad ka spetsiifilisemat laadi teavet näiteks kirjakultuuri ja köitekunsti kohta kesk- ja varauusajal. Tallinna kui kunagise Hansa Liidu liikme ja kahe suurriigi koosseisu kuulunud linna ajalugu põimub tihedalt teiste Euroopa piirkondade ajalooga, mistõttu on siin säilinud kogud ka rahvusvahelise tähtsusega. Liiatigi on Tallinna Linnaarhiiv üks terviklikumalt säilinud linnaarhiive Läänemere ümbruse maadel.
Toodud näited varakambrist peaksid küllap veenma selles, et Tallinna Linnaarhiivi kogud on väärt süstemaatilist esitlemist laiemale üldsusele ning et huvilised väärivad võimalust nendega tutvuda. Arhiivis käibki sagedasti külalisi, kel soov säilinud haruldusi oma silmaga näha: kooliõpilasi, keele- ja ajalootudengeid, ajaloolasi, arhivaare jpt nii Eestist kui ka välismaalt. Aastane ekskursioonide arv on viimastel aegadel ikka püsinud 30–35 ümber. Linnaarhiiv on oma kogusid alati meelsasti näidanud, kuid seejuures siiski kahetiste tundmustega: arhivaalide mitu korda kuus ümbrisest väljavõtmine ja tagasipanemine, hoidlast esitlusruumi ja tagasi viimine ning nende demonstreerimine tähendab alati kompromissi nende „tervisega” viimase kahjuks, sest arhivaalidega sel kombel ringi käies on kahjustused, olgu esialgu silmale ehk tajumatudki, aja jooksul paratamatud.
Kirjeldatud asjaolud ajendasid otsima rariteetide tutvustamiseks neile vähem valutuid võimalusi ning nii sündis mõte seada sisse alaline näitus. Valguse, temperatuuri, õhuniiskuse, tolmu ja õhus sisalduvate saasteainete suhtes tundlikest objektidest (vahapitseritega paber- ja pärgamentdokumentidest, metallpanustega nahkköidetest) koosnev püsiväljapanek eeldab kõrgendatud turvalisusega ja arhivaalide seisundi säilivuse tagamise seisukohalt parimat võimalikku keskkonda, mistõttu otsustati näitus üles panna ühes arhiivihoidlatest. Hoidlas kui arhivaalide alalises asukohas jälgitakse süstemaatiliselt ruumi puhtust ning temperatuuri ja õhuniiskuse stabiilsust, seal eksponeerituna satuvad arhivaalid valguse kätte üksnes inimeste ruumis viibimise ajal, kõige pikemalt just seoses näitusekülastustega. Muul põhjusel sisenetakse kõnealusesse hoidlasse harva, sest sinna paigutatud pitserürikuid kasutatakse harva. Näituse-arhivaale näeb õhukindlates klaasvitriinides, et takistada hoidlaruumi keskkonnas sisalduvate mõjurite tungimist eksponaatide mikrokeskkonda. Vitriinide klaas on kaetud ultraviolettkiirguse eest kaitsva kihiga. Osa vitriine on varustatud eraldi kiudoptilise valgustusega, ülejäänutele langeb hoidla üldvalgus. Näitust eraldab tavapärasest hoidlaosast klaassein, mistõttu saab külastajatele tutvustada ka tänapäevase arhiivihoidla sisustust ja arhivaalide hoiustamise viisi.
Linnaarhiivi varakambrit saab külastada arhiivitöötaja saatel ning ette registreerimise korral (tel 645 7401, linnaarhiiv@tallinnlv.ee ), rühma suurus kuni 20 inimest. Kõik huvilised on lahkesti oodatud.