Tagasi alguses

„Oligarhid, vennapojapoliitika ja endeemiline korruptsioon on endiselt osa paljude nende riikide igapäevast; ajakirjandusvabadus väheneb ning samal ajal on kasvav natsionalism ja populistlikud poliitilised liikumised süvendanud vastuseisu immigrantidele,“ nendib New York Times artiklis pealkirjaga „Idabloki vastuseis põgenikele näitab Euroopa kultuurilist ja poliitilist lõhet“ (12. IX).

Kas me tunneme selles kirjelduses ära Eesti?

„Kuna teated burkade silmamisest Balti riikides puuduvad, mõjub plaan need keelustada ülemäärasena – nagu keelaks Antarktikas alasti päevitamise,“ ironiseerib The Economist (14. IX). Kas meil on põhjust uhke olla (vähemalt kirjutatakse!)?

Pole kahtlustki, et ükski eestlane, saati siis veel poliitikud, ei taha eel­tsiteeritud kirjeldustega nõustuda. Me oleme ju majanduse imelaps, e-residentsuse väljamõtlejad ja viljakaim idufirmade pinnas maailmas! Vähemalt nii oleme me harjunud end nägema ja eks nii on meid ka nähtud – siiani.

On imestusväärne, et meie poliitikud, kes seni üsna edukalt e-Eesti müügimeestena ilma teinud, on lasknud tekkida olukorral, kus Ida-Euroopa riikide ainsaks kõneisikuks on rahvusvahelises meedias saanud Ungari peaminister Viktor Orbán, kes on ülbelt väitnud, et „massiimmigatsiooni süüdlane on Saksamaa oma jõukuse ja helde asüülipoliitikaga ning Ungari-suguseid kristlikke riike ei tohiks sundida muslimeid vastu võtma,“ nagu refereerib New York Times artiklis pealkirjaga „Ida-Euroopa lühike mälu“ (15. IX), lisades, et nii Slovakkia, Tšehhi, Poola, Rumeenia kui ka Balti riikide juhid on kasutanud samu argumente.

Ilmselt näeme ja tunneme oma rahakotis juba lähiaastail, kuidas on Eesti põgenikepoliitika (õigemini selle puudumine) mõjutanud muutunud väliskuvandi kaudu meie turismisektori tulu, kohti üleilmsetes riikide edetabelites või suurejoonelist plaani saada Eestile juurde kümme miljonit e-residenti. See, et Eesti kuvand on tagasi seal, kus veerand sajandit tagasi – üks endistest kommunistlikest riikidest, kes „alles hiljuti sai oma lääne naabrite sooja sülelusse ja on sellest suurt kasu saanud“, kuid on tegelikult loid Euroopa väärtuste omaksvõtmisel ning praktiseerimisel (New York Times, 12 ja 15. IX) – on aga selge juba praegu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht