Sirp rukkis

Kaarel Tarand

Poliitilises slängis tähendab kellegi rukkisviibimine vaikimist seal, kus peaks midagi ütlema. “Vait nagu kult rukkis!” tavatses Villu Reiljan iseloomustada oma konkurente, kes ülearust rahvalikku loba ei ajanud. Muuseas, eesti vana rahvakeele andmebaasid sellist väljendit ei tunnista. Ja ega üks õige kult viljapõllus (kui sovhoosipõld välja arvata) väga vait pole ka, ikka sööb, et kaugele kosta. Samamoodi ei tähendanud see, kui muiste öeldi “sirp rukkisse, konks kartohvlisse”, et sirp kui tööriist käest pannakse, vaid ikka vastupidist. See tähistas rukkilõikuse algust ja sirbi sirisema hakkamist, jaagupipäeva (25. juulit). Aastasadade keskmiseks tegelikuks rukkilõikuse alguspäevaks Eestimaa kubermangus on allikate järgi tõestatud 6. august (praeguse kalendri järgi). Aga seal vanas kalendris see jaagupipäev päikese järgi XIX sajandil, mil rahvatarkus üles kirjutati, ju oligi. Nii et kõik klapiks muidu hästi, ainult et kui nimepäevi, mis kuupäevaga fikseeritud, sai kergesti uude kalendrisse kaasa lohistada, siis nende kohta käivaid rahvatarkusi mitte.

Kõiki rahvakalendri näpunäiteid arvesse võttes läheb Sirp sel aastal kollektiivpuhkusele ega tule rukkisse ehk lugejate juurde enne kui jaagupipäeval. Või täpsemalt, esimesel võimalusel pärast jaagupipäeva ehk 27. juulil. Sinnamaani pole muud kui seni loetu üle järele mõelda ja koguda maastikul kultuurielamusi, nagu toimetuski puhkuse ajal teeb.

 

Järelikult:

– ei järgmisel ega ülejärgmisel nädalal ei saa mingi nipiga ilmuda kultuurkapitali 2007. aasta II jaotuse stipendiumisaajate tabelid. Need ei jää ilmumata, vaid tulevad tagantjärele 27. juuli lehes. Põletavama huviga inimesed saavad otsustest teada kultuurkapitali kodulehelt www.kulka.ee, kus andmed juuli algusest saadaval on;

– järgmine Roheline Värav ilmub 10. augusti Sirbi vahel;

– järgmine Diplomaatia ilmub 17. augusti Sirbi vahel;

– järgmine Kirp ilmub 31. augusti Sirbi vahel.

Vahepealset Sirbi-vaba aega on eriti tore kasutada näiteks Sirbi tellimuse uuendamiseks-pikendamiseks (www.tellimine.ee) ja oma arukate sõprade-tuttavate, kellega tahaks senisest mitmekülgsematel teemadel suhelda, kallutamiseks Sirbi lugejaskonna hulka.

Maasikad on valmis. Ilusat suve!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht