Sirbi laureaadid 2017 – Heili Sepp
1990. aastatel tuli Tartus juuratudengeid nähes nukrus peale: boheemlike humanitaaridega võrreldes kannustas neid lausa brutaalne hästi elamise janu. Pelgasin, et nii mõnedki armastavad oma kalleid lõhnu, riideid, kelli ning materiaalsest tour de force’ist saadavat üleolekutunnet sedavõrd, et väärtustele ja vaimule nende mõtetes kohta ei jäägi. Juristide oportunistlikku mainet ei ole tõstnud ka näotu punaminevikuga õigusasjatundjad, keda Reformierakond on läbi aegade riigikogu õiguskomisjoni tüürima sokutanud.
Head ei kõnele juurast seegi, et lõviosa meie prokuröridest on traditsiooniliselt naised. Asjaomased ei salga, et sellegi taga on ainelised põhjused: prokuröri palk meesjuristi ei motiveerivat ja nii esindavad riiki naised. Mehed eelistavad olla pigem õigusega pahuksisse läinute leival. Igatahes klaaskuristikku, s.t raske koorma ette seatud naiste läbikukkumise fenomeni ei ole siin kaasnenud. Vastupidi, kontrastina vahel üsna primitiivse ja moraalseski mõttes kummalise jutuga meesadvokaatidele oleme näinud lummavat plejaadi naisprokuröre, kes on paistnud silma julguse, intelligentsuse, sõnaosavuse, esinemiskultuuri jpt heade omadustega. Just meie naisprokurörid on aidanud hoida ühiskonnas õiglustunnet, säilitada usku õig(l)usesse.
Heili Sepp on viimaste seas üks legendaarsemaid, arvukate oluliste juhtumite kõrval juhtis just tema Silvergate’i tuules Reformierakonna segaste rahaasjade uurimist. Kedagi süüdi ei mõistetud, ent Sepp seisis kindlalt uurimismaterjalide avalikustamise eest: „Avalik teave on avalik, isegi kui see tundub teatavaks saades kurb, naljakas, vastuoluline või veider. Kui riigiasutused piiraksid ligipääsu dokumentidele või väldiksid nende koostamist, kuna neis sisalduvad faktid võiksid kahandada kellegi tõsiseltvõetavust, siis riskiksid nad avaliku teabe seaduse rikkumisega“. Neile sõnadele lisab kaalu tõik, et Sepp on enam kui enamik meist (sh ajakirjanikest) mõelnud, millal läheb avaliku huvi teenimine üle odava sensatsioonijanu rahuldamiseks.
„Korruptsioonikuriteod ärritavad mind personaalselt, riigiametniku positsioonilt vaadates on need reeturlikud,“ on öelnud Sepp. Magistrikraadi kaitses Sepp religiooniantropoloogias, uurides muistseid uskumusi, kangelasi, kirjandust, kunsti ja psühholoogiat ning soovides mõista inimloomust põhjalikumalt, kui lubavad tema kaasaegsete madalad teod. Sügav kultuurihuvi avaldub ka Sepa Sirbile läinud aastal kirjutatud esseedes, mis tekitavad humanitaaris aukartust ja imetlust. Mu aastakümnetetagune mulje juuratudengeist on olnud küll inetult üldistav ja petlik.