Poliitikud-meediakriitikud Lang ja Nestor Kukus

Berk Vaher

Arvamuste paljususe üle ei saa me Eestis küll kurta. Ja ometi tundub ? mitte ainult netikommentaaride vohamise põhjal ?, et mida rohkem seisukohti ja väljenduskanaleid, seda rohkem nõutakse neid juurde. Paljud ?tavakodanikud? rahulduvad blogiga, kus nende mõtteid loevad vaid lähemad tuttavad (sageli ise blogistid) ja juhuslikud möödujad. Tegevpoliitik loomulikult nii madala profiiliga ei lepi. Tema ihkab kohta traditsioonilisemas meedias, näiteks taotleb oma jutusaadet.

Objektiivsusest loobumine on meedias süvenev trend. Nagunii peab suur osa avalikkust meediat poliitiliste jõudude hääletoruks ja ajakirjanikud ise ei viitsi sellele enam vastu vaielda. Ka mitmed raadio saatejuhid ei vaevu juba mõnda aega teesklemagi erapooletust.  

Nii ütlesid ka Rein Lang ja Eiki Nestor  ?Olukorrast ajakirjanduses? avasaates (5. septembril  Raadio Kukus südapäeval)  välja, millisest erakonnast kumbki tuleb. Loomulikult polnud see kellelegi uudiseks, aga see ?pihtimus? oligi rituaal, mitte uudis. Meediaanalüüsi asusid teostama kaks tipp-poliitikut, kelle puhul ei saa erapooletusest juttugi olla.

Nad polnud selleks veel isegi valmis. Kohe järgnes puterdamine teemal, kuidas nad on selles saates ikkagi vaid kodanikud Lang ja Nestor. Ha-ha-haa. Juba 19. septembri saates rääkis Lang hoopis teist juttu, manitsedes meediat suuremale lugupidamisele presidendi ja peaministri institutsiooni suhtes ja rõhutades sinna juurde, et ka riigikogu saadik kujutab endast tegelikult ööpäevaringset institutsiooni, kes ei muutu väljaspool (põhi)tööaega lihtkodanikuks.

Mitte, et see saatejuhte paari esimese saate jooksul eriti millekski kohustanuks. Lang tunnistas konkureerimist Raadio 2 saatega ?Olukorrast riigis? ? ja kahjuks alustati enam-vähem samalt tasemelt, kuhu Muuli-Samosti saade on langenud. Õnneks küll viimase ülbuse ja õeluseta, kuid samamoodi mööda lehepinda libisedes ja ärakäiatud teemasid nokkides, suutmata midagi uut täheldada. Kas saab analüüsiks nimetada nendinguid stiilis ?punkt Postimehele sellise teemavaliku eest? või ?see oli tõesti professionaalne kajastus??

Kolmandat saadet alustas Rein Lang suskega Priit Hõbemäe pihta, kes oli tema ja Nestori ?vanade lehtede sirvimist? pilganud. On seda ennegi nähtud, kuidas teiste kallal ilkuda armastav Lang ise vähimatki nöökimist ei talu (Kultuuripiduri keiss!), kuid sisimas võtab ta kriitikat siiski kuulda. Ehk siis, kolmas saade oli juba mõnevõrra vähem eetris olesklemine ja mõnevõrra rohkem olukorra analüüs.  

Res Publica suhtes on nii Lang kui Nestor mõistagi liiga üleolevad, et nähtuse tegelikesse tagamaadesse tungida ? Lang ka veel valitsuse kaitsel väljas. Ent praamiliikluse probleemide käsitlemine oli juba huvitavam. Ei saanud saatejuhid siingi pisikese omavahelise kempluseta, aga tõdemus, et praegused hädad koitsid juba mitme aasta eest, oli vähemalt selle saate raames uus tase.

Mingit tervikut siiski ei moodustunud. Res Publica teema nurjus Langi manitsustesse Urmas Oti aadressil, kes peaministrit piisava väärikusega ei kohelnud, ja seejärel mingisse moralistlikku udrumudrusse pisivarguste asjus. Kas selline temaatiline ümberlülitus pidi tähendama, et ka Lang kahtlustab Delfi kombel Partsi isa tagant varastamises?

Pigem võib arvata, et mingit tervikut ei taotletudki. Saatel ei ole veel oma nägu, õigemini, saatel on haltuura korras egotrippiva Rein Langi nägu. Ehkki sageli tulevad asjalikumad märkused Eiki Nestorilt, on ikka Lang see, kes domineerib ja teemasidki tõstatab, poetades kaaslasele, et ?kui saate lõpus aega üle jääb, räägime sind huvitaval teemal ka?.

Mõlemal mehel on küllaga kogemusi ja teadmisi päevaprobleemide kaugemate tagamaade avamiseks ? kahjuks tundub, et mitte julgust ega viitsimistki. Ent nii lahjana jätkudes raiskab see saade vaid eetriruumi ja kahe tubli riigikogulase energiat.

Nõuanne saatejuhtidele, heast südamest: jätke kõigi põhiteemade pealiskaudne ülerallimine, võtke saate jooksul paar tõesti olulist küsimust ja rääkige nendest ausalt kõik, mida teate. See parandab ka suhtumist teisse kui poliitikutesse. Kui te seda ei julge ega suuda, siis loovutage eeter inimestele, keda poliitilised sidemed ei pärsi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht