Pealelend – Fernando Gondo, Brasiilias sündinud ja kasvanud 38-aastane endine reklaamiagentuuri copywriter.

MERLE KARRO-KALBERG

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

sirp_2016_31_0005__art_r1

Siia maailmanurka jõuavad Brasiiliast peamiselt murettekitavad uudised. Kõik tundub olevat nii halvasti, kui üldse olla saab: majandus on kriisis, poliitilised kemplused on tekitanud ühiskonna lõhenemise ja täpiks i peal on kontrollimatu Zika viiruse puhang. Kuidas sina brasiillasena praegust olukorda tunnetad?

Jah, on tõsi, et oleme juba tükk aega veerenud allamäge. Majandus on tõesti halvas seisus, kuid uue presidendi Michel Temeri ametisse nimetamisega on see stabiliseerumas, kuna valitsus on fiskaalpoliitiliselt taas vastutustundlikult käituma hakanud. Augusti lõpuks peaks paranema ka poliitiline kliima, sest seks ajaks jõuab lõpule president Dilma Rousseffi ametist tagandamise protsess. Zika viirus tekitab küll probleeme, kuid mitte nii laiaulatuslikult, kui meedia seda kajastada armastab. Võiks öelda, et siin on tegemist ülereageerimisega. Nii et olukord on tõesti halvem kui 2008. aasta kriisi ajal, kuid ma olen siiski lootusrikas ja tunnen, et asjad paranevad iga kuuga. Me teeme praegu ajalugu ja elame ajas, millesarnast pole varem olnud. Poliitilise kriisi üks häid tahke on see, et avalikkus on hakanud olulistes küsimustes rohkem kaasa rääkima, tekkinud on huvi poliitika ja ühiskondlike protsesside vastu. Me oleme kõvasti kasvanud nii kogukonna kui kodanikena. Palju on selliseid manifeste, mis deklareerivad, et korruptsiooni ei saa rohkem taluda ja me võitleme äraostetavuse vastu igal tasandil. See on raske võitlus, kuid ma olen üsna kindel, et seekord jäävad peale kodanikud ja õiglustunne.

Arvestades üldist olukorda, siis kas Rio de Janeiro elanikud ja üldse brasiillased on olümpiamängudeks valmis? Kas maailma kõige olulisemat spordisuursündmust oodatakse pikisilmi või tuleb igapäevaselt tegeleda pigem palju maisemate ellujäämisküsimustega?

Olümpia, sealhulgas paraolümpia ettevalmistuse eelarve on 33 biljonit reaali, mille eest ehitatakse taristu, püstitatakse olümpiaküla ja staadionid, edendatakse transporditeenuseid, investeeritakse looduskaitsesse. Rio inimesed pingutavad väga kõvasti selle nimel, et nii mõnedki kitsaskohad reostuse, taristu ja turvalisusega saaksid olümpiamängudeks lahenduse. Paljud mängudel osalevad riigid on ulatanud nende küsimuste lahendamiseks abikäe. Meie riik on küll oma ajaloo suurimas poliitilises kriisis, kuid brasiillased on oma olemuselt rõõmus rahvas ja sport on oluline osa meie eneseteadvusest.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht