„Palun vabandust!“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Avalik vabandusepalumine on nüüdisaja indulgents, mis peaks justkui leevendama tehtud sigadusi ja vabastama karistusest. See on kiiresti levinud kõikjale: vabandust paluvad nii teenindusasutused kui ka avalik sektor.

Mõnes mõttes see ju vabastab, tähendab, et eksimine on inimlik, eksimine on lubatud, sest sellest me ju õpimegi. Aga avalikust andekspalumi­sest on saanud suhtekorralduslik võte, mille eesmärk pole vastutuse võtmine tehtu eest, vaid status quo säilitamine. Vastutust võtmata vabandust paluda on ebasiiras vormitäide, tühine sõnakõlks. Kui ideaalolukorras peaks andekspalumisele järgnema andeksandmine, siis õõnsa etteaste puhul andestamist isegi ei eeldata ega oodata.

Suhte- ja suhtlemiskoolitustel toonitatakse üha enam, et konflikt­situatsioonis pole vabandust paluda alandav, vaid normaalne. Kui tunned, et oled eksinud, siis palu vabandust ja edasi minna on juba lihtsam, kompromiss leitakse kiiremini. Seda eeldusel, et on ikka soov kompromissini jõuda ja edasi liikuda 

Tundub üha enam, et andekspalumine pole kuidagi seotud väärkäitumise tunnistamisega. Sellele ei järgne mingit kompromissi otsimist, mingit muutust, mitte mingit olukorrast õppimist. Või kui, siis õpitakse vaid seda, kuidas edaspidi tehtu jälgi paremini varjata.

Vabandust!“ sõnab Elmar Vaher ja lükkab edasise vastutuse oma ostude eest ministri õlule. Las teised otsustavad, kas tehtu riivab avalikkuse õiglustunnet ja kas peaks tagasi astuma. Kui PPA direktor ostis kõrvaklapid ja saapad töötegemiseks, siis milleks vabandust paluda. Kui töövahendid on lõpuks oma taskust kinni makstud, kas siis palub Vaher vabandust selle eest, et endale ise töövahendid hankis? Vabandust paluda on nii kerge. Ükskõik, kas seda tehakse viisakusest või iseenda tuju tõstmiseks, on see pigem sõnakõlks.

Praegu on sellest saanud viis, kuidas probleemi lahendamine kiirelt ja tõhusalt edasi lükata, kalevi alla pista ning tüütud pinisejad maha raputada, sest andestust palunud inimesega ei ole ju kohane edasi riielda ega probleemis edasi urgitseda.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht