Opositsioonilised tudengid ja kommunismi varisemine Poolas

Tom Junes

Kommunismi varisemine Poolas ei käinud sama stsenaariumi järgi kui Nõukogude Liidus, kus muutused said alguse valitsuse reformidest, mis väljusid lõpuks kontrolli alt. Kuigi muutused vormistati opositsiooni ja valitsuse läbirääkimistel, sundis Poola Rahvavabariigi valitsust opositsiooniga arvestama suutmatus toime tulla riigi majandusolukorra ja pead tõstva opositsiooniga. Loomulikult mängis rolli muutunud rahvusvaheline olukord, kuid murrangu taga puudus valitsuse initsiatiiv. Poola 1980. aastate opositsiooniliikumises oli suur osa peamiselt mitmesuguste tudengiliikumistega seotud noortel. Tudengite aktiivsus hoogustus pärast 1980.-1981. aasta kriisi. Ametiühinguliikumise Solidaarsus 16 kuud väldanud tegevus suudeti küll sõjaseisukorra kehtestamisega kontrolli alla saada. Solidaarsuse tegevus andis tõuke aga massilisele opositsioonilisele tudengiliikumisele.

Ehkki ka vastalised tudengiorganisatsioonid saadeti laiali ja liikumiste juhte arreteeriti, jätkus liikumine ametlike tudengiorganisatsioonide tiiva all, toetudes tudengite kriisiperioodil välja kaubeldud vabadustele. Tudengite opositsiooni võimendas majanduskriis, mis ahendas märgatavalt üliõpilaste töö- ja karjääriperspektiivi. Kuigi sõjaseisukorra kehtestamise järel Poola ühiskond näiliselt rahunes, pidas valitsus vajalikuks spetsiaalse ministrikoha loomist tegelemaks võimalike noorsoorahutustega. Kriisiaegsetel läbirääkimistel välja võideldud kõrghariduse seaduse tagajärjel sai võimalikuks tudengite omavalitsuste loomine, mille egiidi all jätkus keelatud organisatsioonide tegevus. Kui kõrghariduse seadust ja akadeemilisi vabadusi 1985. aastal taas piirati, tõi see omakorda kaasa illegaalsete noorteorganisatsioonide mõju kasvu.

Lisaks tudengiorganisatsioonidele koondus osa opositsioonilisi üliõpilasi kiriku tiiva alla. Oluline mõju opositsiooniliikumisele oli kontrakultuuril. Jarocini rokifestival sai võimudelt loa lootuses, et noored saavad seal end otseselt poliitikasse puutumata välja elada, kuid festivalist sai vastaliste meeleolude katalüsaator. Väga olulise poliitiline opositsiooni moodustas liikumine, mis vastandus võimudele patsifismi ja ökoloogilistele probleemidele (Tšernobõl) tähelepanu juhtimise sildi all. Selliste spetsiifiliste probleemidega pälviti palju tähelepanu meedias ja haavati valitsust rohkem, kui ideoloogiliselt otsekohesema poliitilise programmiga organisatsioonid seda suutsid. 

1987. aastal sai selgeks, et tagasipöördumist vana režiimi juurde enam ei tule. Sündmused Nõukogude Liidus aitasid sellele muidugi kaasa. Kuid Poola eripäraks oli, et noorsooliikumise aastad olid loonud noorte seas suhtumise, et režiimi reformimine ükskõik mis mõttes ei ole enam teema. Noorte hulgas oli arusaam, et kommunistidel on aeg minna, ühemõtteline ja selge. Režiim oli silmitsi revolutsioonilise põlvkonnaga, kes ei soostunud minema kompromissile.

See andis ka vabadel valimistel otsustava ülekaalu mittekommunistidele, kuigi kommunistid püüdsid vanade opositsionääridega läbi rääkides ja muid teid kasutades leida mugavaid võimalusi uute oludega kohanemiseks. 

 

Tom Junesi (1978) peamised uurimisvaldkonnad on sotsiaalsete ja poliitiliste liikumiste ajalugu kommunismi perioodil, külma sõja ajalugu, kommunismi ajalugu Poolas ja Lõuna-Aafrika apartheid.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht