Mooste maagia

Maarin Ektermann

Põlvamaal asuvast Mooste alevikust leiab sinna sattunu eest ootamatult kõneka keskkonna, mis evib teatavat ?maagilist realismi?. Atraktiivne maastik koos maalilise järvega loob tausta ehitiste kihistusele, mis erakordselt hästi säilinuna (ning praegugi kasutuses) esitab eesti küla tüüpilise loo. Renoveeritud mõisakompleksi naabruses asuvad kolhoosiaegsed hiiglaslikud küünid ja laudad; eramajad, mida ümbritsevad lillepeenrad ja marjapõõsad, esindavad stabiilset väikekodanlikku elustiili, samal ajal kui plokkmajad kannavad nõukogude arhitektuuripoliitika taotlust kaotada linna- ja maaasulate vahe.

MoKS (Mooste Külalisstuudio) ongi algusest peale teadvustanud end kohaspetsiifilise ettevõtmisena, millele kohalik füüsiline ja mentaalne taust pakub rohkelt võimalusi taasiseseisvumisjärgses kogukonnas toimunud ühiskondlike ja kultuuriliste protsesside laiemaks analüüsiks. Viiendat aastat järjest kogunebki siia üha kasvav rahvusvaheline seltskond augustikuisele kunstisümpoosionile ?PostsovkhoZ?, et süveneda ning uurida ja võrrelda kaasatoodud kogemustega siinset üleminekuühiskonda. Meedium valitakse vastavalt sõnumile, kuid kõigi projektide tingimuseks on kontakti otsimine kohalike elanikega oma loomingulise tegevuse kaudu; kõnetada neid otse ja jätta ka jälg argikeskkonna ?manipulatsioonidega?. Aktiivne või passiivne kaasamine annab alalistele elanikele võimaluse tajuda oma ümbrust eri vaatenurkadest ning näha lähedalt, kuidas viljeldakse kaasaegsest kunsti.

Üleminekuühiskonnast on igal aastal välja nopitud üks põhiteema, mille ümber sõlmunud teemade ringi lahti harutatakse. ?PostsovkhoZ 5? keskendub sõnapaarile ?Avalik/era?. Erastamine, omand, bürokraatia, informatsioon, avalik ja eraelu on vaid mõned asjad, mis seda ajajärku on mõjutanud. Milliseks on siis ühe väikse koha näite varal kujunenud avaliku ja erasfääri probleemid ja võimalused? Eks 5. ? 15. augustini Moostes näeme!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht