Mälusümpoosion ja -suvekool Tallinna ülikoolis

Tallinnas.

Tallinna ülikoolis leidis kesksuvel aset kaks mälule pühendatud rahvusvahelist üritust. 25. ja 26. juulil toimus Käsmu meremuuseumis sümpoosion “Kellele kuulub mälu? Mäletamise jõud” (“Who Owns Memory? The Power of Remembrance”), kus arutleti mälu ja võimu suhete üle. Mõttevahetusest võtsid osa kultuuriajaloolane Peter Burke (Cambridge’i ülikool), antropoloog Maurice Bloch (Londoni majanduskool), Ida-Euroopa “avalik intellektuaal”, filosoof ja politoloog Leonidas Donskis (Kaunase ülikool), Ladina-Ameerika kirjandusajaloolane Patricia D’Allemand (Londoni ülikool), Euroopa parlamendi saadik ja väliskomisjoni liige György Schöpflin, kirjandusteoreetik Tiina Kirss (Tartu ülikool), kultuuriteooria ja Aasia kultuuriloo tundja ning Tallinna ülikooli rektor Rein Raud, ajaloolane Jüri Kivimäe (Toronto ülikool), kultuurigeograaf ja TLÜ Eesti humanitaarinstiuudi direktor Hannes Palang, kirjandusteoreetik Epp Annus (Eesti kirjandusmuuseum), antropoloog Lorenzo Cañás Bottos (TLÜ EHI), politoloog Vello Pettai (TÜ) jt. Sümpoosion oli eeltaktiks Tallinna ülikooli rahvusvahelise suveülikooli kursusele “Kuidas kollektiivid mäletavad? Ühiskondliku ja kultuurilise mälu koed ja paigad” (“How Collectivities Remember? Structures and Spaces of Social and Cultural Memory”), mis kestis 26. juulist kuni 2. augustini. Valdkondadevaheline suveülikool hõlmas antropoloogiat, filosoofiat, sotsioloogiat, ajaloo-, kirjandus-, poliitikateadust, osales poolsada magistranti ja doktoranti nii Eestist kui välismaalt. Suvekool algas Peter Burke’i aulaloenguga “Etendada minevikku” (“Performing the Past”). Kõigile huvilistele avatud loengutega esinesid samuti Leonidas Donskis, kes kõneles teemal “Konkureerivad mälestused, organiseeritud unustamine ja võitlused ajalootõlgenduste üle muutuvas ühiskonnas” (“Competing Memories, Organized Forgetting, and Interpretive Fights in Changing Societies”) ning Maurice Bloch, kelle loeng kandis pealkirja “Kuidas poeb kultuur ühiskondliku mälu ja autobiograafilise mälu vahele” (How Culture Squeezes in between Social Memory and Authobiographical Memory).

Lisaks õpetasid suveülikoolis juba nimetatud Jeffrey K. Olick, Jüri Kivimäe, György Schöpflin, Epp Annus, Lorenzo Cañás Bottos, samuti ajaloolane Karsten Brüggemann (Lüneburgi Nordost-Institut), sotsioloogid Siobhan Kattago ja Airi-Alina Allaste (TLÜ EHI), memoriaalkunsti ja museoloogia ekspert Stuart Burch (Nottinghami Trenti ülikool), antropoloog Aet Annist, fototeoreerik ja -praktik Peeter Linnap (Tartu kõrgem kunstikool) ning režissöörid Ilmar Raag ja Jaak Kilmi. Suvekooli välitöid juhatasid TLÜ EHI maastiku ja kultuuri keskuse kultuurigeograafid Hannes Palang, Tiina Peil ja Helen Sooväli, neile sekundeeris arhitektuuriteadlane Andres Kurg (Eesti kunstiakadeemia).

Sümpoosioni korraldasid TLÜ EHI ja keskaja keskus, toetas Eesti Kultuurkapital. Suvekooli korraldamisel osales lisaks TLÜ EHI ja KK-le Bologna ülikooli Kesk- ja Ida-Euroopa ja Balkanimaade Keskus. Toetasid Briti Nõukogu, Tallinna linnavalitsus, Ameerika Ühendriikide Eesti suursaatkond, Euroopa Parlament ja Ungari Instituut Tallinnas.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht