Loobuv meedia

Koalitsiooni konsultatsioonikõnelused on täies hoos ja esimesed valimistejärgsed vangerdused on juba avalikkuse ette jõudnud.

Need, kelle häältesaak jäi valimistel nii väikeseks, et pole põhjust loota riigikogu asendusliikmeks või ministriks saamist, püüavad halva mängu juures head nägu teha ja kuidagi eluga edasi minna. Õnnelikud on need, kel varasematest valimistest tagataskus koht muudes esinduskogudes. Ilmselt ei vaeva nad end ka liiga kaua eetiliste küsimustega, kui eelmisel korral osututi valituks mõne teise erakonna nimekirjas.

Tagasi vanade liistude juurde on läinud ka riigikogust välja jäänud ajakirjanikud. Seejuures on vägagi sümptomaatiline järgmise uudisloo pealkiri: „Anvar Samost loobus poliitikast“ (Postimees 25. III). Nimetada kesist häältesaaki ja sellega kaasnenud ebaõnnestumist poliitikas loobumiseks, mis justkui eeldaks vabatahtlikku eemaldumist, on küll äärmiselt küüniline.

Aga jäägu see – sõnumisaatja tahe säilitada oma positiivset kuvandit on inimlikult mõistetav ja karjääri seisukohast arukas. Iseasi, kas endised ja nüüd jällegi kolleegid selle sõnumi igasuguse kriitikameeleta samamoodi edastama peaksid.

Samostil on õigus, kui ta tema sõltumatuses kahtlejate kohta nendib: „Eks siis tuleb tegudega tõestada, et neil ei ole õigus“ (Postimees 25. III). Selles osas võib talle igasuguse irooniata „Jõudu tööle!“ soovida, sest Samosti pädevuses BNSi juhtida pole põhjust kahelda.

Küll aga jääb arusaamatuks, miks astus Samost erakonnast välja. Kas ta siis ei jaga enam IRLi maailmavaadet? Kuulumine erakonda või muudesse maailmavaatelistesse ühingutesse on iga kodaniku õigus. See õigus on äärmuskonservatiivsel õppejõul ja kristlasest algkooliõpetajal. Ka riigiametnike seas on erakonda kuulujaid ja mitte sugugi kõiki neid ei leia valitseva partei nimekirjast. Kas siis ajakirjanik ei või end poliitiliselt määratleda?

Ideaalmaailmas võiks ajakirjaniku sõltumatus tõepoolest tähendada, et teda ei leia ühegi erakonna nime­kirjast ega suurkorporatsiooni aktsionäride seast, aga kui me juba elame mitte­ideaalses maailmas, oleks igati ausam, kui meediatarbija teaks, milliste maailma­vaateliste kaitseprillidega mõne ajakirjaniku töid vastu võtta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht