KOMMENTAAR: Kultuuriministeeriumi eelarves tegevuskulud ei vähene 

Ivar Sikk, rahandusministeeriumi asekantsler

Eelmise nädala lõpul saatis rahandusminister välja käskkirja, millega algatas järgmise aasta riigieelarve koostamise protsessi. Muu hulgas seab käskkiri ministeeriumidele ja põhiseaduslikele institutsioonidele ette piirsummad, mida arvestades tuleb eelarveprojekt rahandusministeeriumile esitada.        Kuigi piirsummade kogumaht järgmisel aastal kasvab, siis neljal ministeeriumil, sealhulgas kultuuriministeeriumil, etteantud piirsumma tõepoolest väheneb. Samas ei ole see tingitud ühestki kärpest, vaid tuleneb kolmest konkreetsest piirsummade arvutamise aluseks olnud reeglist, mida on kohaldatud kõigi valitsemisalade puhul. Esiteks vähenevad kultuuriministeeriumi poolt täpsustatud andmete alusel tuludest sõltuvad kulud kokku ligi 19,1 miljoni euro võrra seoses mitmete välisvahendite arvelt tehtavate projektide valmimisega ja ministeeriumi majandustegevusest laekuvate  tulude ja kulude prognoosiga.   

Teiseks kahaneb seoses välisvahendite lõppemisega ka kaasfinantseerimise vajadus ligi 3,3 miljoni euro võrra. Kolmandaks on maha arvatud muud lõppevad tegevused ning selle aasta riigieelarve  menetlusel ühekordsete tulude arvelt valitsuses ja riigikogus eraldatud ühekordsed vahendid. Välja arvestamata on aga jäetud tegevuskuludega seotud kulud. Ühekordse toetuse sai tänavu näiteks projekt „Tallinn – Kultuuripealinn 2011” ning mitmed kolmanda sektori asutused. Täpsema ülevaate nende toetuste kohta leiab 2011. aasta riigieelarve seletuskirjast. Ühegi kultuuriasutuse tegevuskulusid  ega personalikulusid piirsummas selle aastaga võrreldes vähendatud ei ole. Arvestusse jäid sisse ka riigikogu poolt näiteks ER SO-le, rahvusooper Estoniale ning teater Vanemuisele eraldatud vahendid.   

Eelarve protsess on aga alles väga algusjärgus ja lõplike summade kujunemine sõltub eelarve- läbirääkimistest. Kõikide valitsemisaladega toimuvad juulis-augustis kohtumised, kus täpsustuvad valitsemisala täiendav kuluvajadus. Augusti keskel algavad arutelud valitsuses ning riigikokku jõuab  eelarve eelnõu hiljemalt septembri lõpuks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht