Keskaegne Tallinn ja selle kümme elanikku

Anti Selart

 

 

 

Tiina Kala, Juhan Kreem, Anu Mänd, Kümme keskaegset tallinlast, Varrak, Tallinn 2006 (Tallinna Linnaarhiivi Toimetised nr. 10). 326 lk, ill, bibl, register.

 

Tiina Kala ja Juhan Kreem Tallinna Linnaarhiivist ja Anu Mänd Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudist on kirjutanud ladusa ja õnnestunud raamatu kümnest keskaegsest tallinlasest. Kes õigupoolest oli tollal tallinlane, polegi nii lihtne ühemõtteliselt määratleda. Kõik kümnest polnud ei Tallinna kodanikud ega isegi mitte rangelt võttes Tallinna linna elanikud – Saksa Ordu kohalik komtuur elas Toompeal, mis õiguslikult all-linnast eraldi seisis.

Teema inimestest ajaloos on saanud populaarseks. Lugusid kesk- või mõne muu aegsete inimeste elust on viimastel kümnenditel ilmunud ridamisi, mõned sellised kogumikud on jõudnud ka eesti keelde. Suund on olnud leida traditsioonilisest, poliitiliste suhete ja institutsioonide ajaloost üles argised rõõmud ja mured. Aga kui sooviks on jutustada rohkem või vähem tavalisest inimesest, siis tuleb reeglina piirduda nii-öelda tüüpbiograafiaga, ajaloolase poolt loodud üldistuse ja kokkuvõttega. Keskaegsed allikad lihtsalt ei luba rohkem. Detailsem teave ajalooliste isikute kohta on ikkagi seotud nende omaaegse poliitilise tähenduslikkusega: sünnikuupäev vääris kunagi ülesmärkimist kauaoodatud troonipärija ja isegi mitte n-ö tavalise aristokraadi puhul. Kuigi siin on omakorda olenevalt konkreetsest ajast ja kohast suuri erinevusi, võib üldjoontes nentida, et tollaste inimeste elukäigu üksikasjadest teame me väga vähe. Tiina Kala tõdeb kõnealuse raamatu lõpulauses: “Kollektiivsed biograafiad võivad meile mõndagi rääkida seisuste ja ametite esindajatest […] Kui aga tahame teada, millised inimesed olid Cost van Borstal, Paul von Steinen […], peame leppima vähesega” (lk 283).

Vähesega leppimine on niisiis paratamatu ning tuleneb nappidest allikatest, mis omal ajal üldse harva tekkisid ja millest omakorda vaid osa on säilinud meie päevadeni. Nii leiab ka siin raamatus tegelikult tüübiportreesid, kus konkreetse isiku kohta käiva teabe lüngad on täidetud sarnasesse kihti kuulunud teiste isikute kohta teadaolevale tuginevate oletuste abil. Väga palju sellist, mis tänapäeval näib eluloo juurde lahutamatult kuuluvat, sünniaeg ja -koht ning vanemad näiteks, jääbki vaid oletada.

“Kümme keskaegset tallinlast” pole seega mitte raamat pelgalt kümnest keskaegsest tallinlasest, vaid keskaegsest (ja XVI sajandi) Tallinnast üleüldse. Muidugi ei saa see olla statistilises mõttes tasakaalustatud läbilõige linnast ja selle inimestest. Jaani seegi eestseisja Johan Kullert tegi ametivendadega võrreldes rohkem kirjalikke ülestähendusi, nii et tema surma järel märkis üks raehärra “Jumal olgu härra Johan Kullertile tasuks. Tema jättis meile maha kirju ja ülestähendusi” (lk 232). Linnakirjutaja Reinhold Korner koostas 1510. aastal üsna üksikasjaliku testamendi. Kes soovib midagi teada ühest keskaegse Tallinna seegist, peab Johan Kullertile samal põhjusel tänulik olema. Ka tollased kaupmehed näiteks vahetasid kirju, kuid need kaotasid kohalejõudmise ja läbilugemise järel tähtsuse ning neid ei hoitud enamasti alles. Kirjapanemist ja dokumendi säilitamist vääris midagi erakorralist, mis nõudis tõendamist ja tõendite säilitamist: mõni tüli- või kohtulugu. Hea keskaegne inimene keskaja ajaloo uurija jaoks on näiteks see, kelle pärandi üle peeti pikki protsesse üle mitmete instantside, mille käigus loodud dokumendid heidavad valgust kadunu ja tema esivanemate sugulastele, äripartneritele, kinnis- ning liikuvale varale ja rännuteedele.

Samavõrd kui peatükile pealkirja andnud inimesest või isegi rohkem saab raamatu lugeja teada tema ametist ja sellega seotud töödest ning tegemistest. Valiku ongi ju tinginud allikate olemasolu, mitte et Cost von Borstal oleks olnud millegi poolest iseäranis silmapaistev bürgermeister või Hans Stolmaker vana Tallinna kõige teenekam sadamavaht. Kui palju sõltus kümne valitud isiku parem jäädvustatus juhusest, palju inimese enese tegudest või tegematajätmistest? Kümne hulgas pole näiteks puuseppa, kandjat või teenijatüdrukut, sest nende ja üldse linnaelanike kohta on meieni jõudnud heal juhul vaid nimi ja enamasti mitte sedagi – et kümne hulgas pole ühtegi naist, pole samuti ootamatu ja on samuti tingitud naiste vähemast jäädvustatusest. Tiina Kala kinnitab: “on ilmne, et inimesel, kelle nime võib allikates sageli kohata või kes ise allikaid koostas, pidi linnaelus olema positsioon, mille iseloomustamine aitab tema keskkonda paremini mõista, seda ka juhul, kui tegu ei olnud oma aja silmapaistvamate isik(s)u(s)tega” (lk 272). Kindlasti osales Tallinna linnaelus vähemalt sama väljapaistvaid isikuid ka juba XIII ja XIV sajandil, aga nendest on jäänud veel vähem jälgi.

Kümne inimese valik on lubanud tegelikult kirjutada bürgermeistri kaudu Tallinna raest, komtuuri kaudu ühe orduametniku karjäärist ja linna ning maahärra suhetest, kaupmehe kaudu suurgildist, seegieestseisja kaudu seekidest ning hoolekandest. On kohti, kus päriselt pole õnnestunud inimese ja asutuse lugu päriselt ühendada. Tekst on muutunud justnagu eraldiseisvate näidete roduks ja peatüki nimikangelase isiklik lugu jäänud vaat et täiesti kõrvale. Samas on see allikate suure fragmentaarsuse juures omamoodi paratamatu. Lugemise ladususe ja sisu uudsuse poolest meeldisid lood sadamavahist ja palgasõdurist. Seni uurijate tähelepanu alt rohkem kõrvale jäänud valdkondades on muidugi ka lihtsam uut pakkuda.

“Kümme keskaegset tallinlast” on kogu originaalseid ja – osalt eestikeelsena, osalt üleüldse – uudseid uurimusi, mis pole mitte ainult üldharivad, vaid millel on ka teaduslik väärtus. Raamat on hea tõendus, et üks kirjutis võib olla ühteaegu nii mõnuga loetav, ilma ülemääraste eelteadmisteta mõistetav, üldhuvitav ning ometi samaaegselt teadusliku kaaluga. Kirjastus pole kartnud joonealuseid viiteid ega niisuguse trükise juures hädavajalikku bibliograafiat. Muljetavaldav on kasutatud arhiiviallikate loetelu – lõviosa neist muidugi Tallinna Linnaarhiivist, aga ka kaugemalt. Trükist on ilmunud üks tõsine “Tallinna raamat”.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht