Kes esindab, kes vastutab?

Kaarel Tarand

Mõni riiklik toiming on nagu krooniline haigus, mis ennast ikka ja jälle valu kujul meenutab. Rahvaesindajate kuulumine riigi omandis ettevõtete ning sihtasutuste nõukogusse on üks selliseid ravimatuid haigusi, millele võivad ravi soovitada õiguskantsler ja president ning määrata riigikohus, kuid sellest ei muutu midagi. Haigus ei taandu.       

Läinud reedel andis tõbi endast märku taas ka kultuuriministeeriumis, kus minister allkirjastas käskkirja 1.1-3/300 erakonnakaaslaste Tarmo Männi, Tarmo Leinatamme ja Remo Holsmeri määramise kohta Muuseumiehituse Sihtasutuse nõukogu liikmeks veel kolmeks aastaks. Lühikeses sõnumis on mitu meenutamist väärivat ebakohta korraga ja küsimus ei ole ainult konkreetses, vähetähtsas sihtasutuses, ainuüksi kultuuriministeeriumi valitsemisalas on kümneid asutusi, mille nõukogus troonivad riigikogu praegused (ja ka endised) liikmed ning muidu toredad parteilased. Mille  alusel?     
Siirdeühiskonna hädana kanti Eestis läbi 1990. aastate veendumust (ja vana nomenklatuur eriti Koonderakonnast ekspluateeriski seda usku hästi), et kui sul on juhtorganis  mõni riigikogu liige või muu mõjukas poliitik, küll siis ka tee-ehituseks ja katuseremondiks eelarveline rahaeraldus tuleb. Nõukogu liikmete roll oli seega rohkem juhatuse lobistide või suhtekorraldajate oma, mis sest, et põhikirjaliselt on nõukogu juhatusest kõrgemal seisev strateegiline kehand, planeerija ja otsuste täitmise kontrollija. Sajandivahetusel see igand peaaegu kadus, kuid uue nomenklatuuripõlvkonna jõuline pealemarss on vanade  kommete au taastanud.    

Riigi asutatud sihtasutustes on töö nõukogus riigi huvide esindamine. Kes saab näiteks ehitusega seotud valdkonnas riiki kõige paremini esindada? Kas valimistel enim hääli saanud  poliitik, sõltumata oma erialasest taustast? Või teenistuslepingu alusel tegutsev avalik teenistuja, spetsialist? Või hoopis tööjõu vabaturult palgatud erialaselt ja kõlbeliselt kvaliteedilt parim isik või siis nn kaasamispoliitika raames tegutsev alaliidu esindaja?       

Värske näite puhul küsigem, mille poolest on muuseumiehituse spetsialistid Leningradi parteikooli mees Mänd, avalikku haldust tudeerinud Holsmer või dirigent Leinatamm, kusjuures hetkel kuulub riigikokkugi ainult Rahvaliidust „maailmavaate pärast” üle hüpanud Mänd? Mil moel saavad nad esindada riigi huve ja kes saab kontrollida, et nad seda tõepoolest teevad (eeldusel, et riigi huvi on üldse täitmiseks piisava selgusega sõnastatud)? Poole aasta pärast toimuvate riigikogu valimiste järel võib valitsus, sh kultuuriminister vahetuda. Ei pruugi, aga võib. Oletagem, et nimetatud kolmik küll kandideerib, aga ei pääse riigikogu järgmisesse koosseisu ning kultuuriministri portfell läheb Reformierakonnalt mõne teise kätte. Uus minister saab siis pärandvaraks kaasa hulgi nõukogudes istuvaid võõrparteilasi, kes ei anna aru kellelegi ja  kellel pole ka nn rahva mandaati, kuid kellest vabanemiskatse toob kohe kaasa taevani kisa „poliitilise puhastuse” käivitamisest.     

Seega, kui nõukogudesse määramine on poliitiline akt, siis ei tohiks ühegi nõukogu  poliitilise liikme volitused kesta üle riigikogu koosseisu volituste, vaid maksimaalselt valimistest valimisteni (nii on see ju loogiliselt ministrite puhul, kes ka ametikohajärgselt juhivad paljusid nõukogusid). Sellise korra puhul peaks aga ka eeldama, et töö nõukogudes kuulub riigikogu liikme palga sisse, mitte ei käi soliidsete lisatasude alusel. Ja seda eriti neil puhkudel (nagu muuseumiehituses, mille sihtasutus kodulehe järgi ei tööta praegu  ühegi objektiga), kus tööd ju polegi, vaid ainult advokaadi tunnihinda ületav tasu.    

Alternatiiviks poliitilisele määramisele on tähtajaliselt tegutsev spetsialistide esindus. Usaldusväärsed insenerid ja arhitektid (näiteks alaliidu volitustega), kes rõõmuga muuseumiehituse sihtasutust mõni päev aastas 50 000 krooni eest juhiksid, pole Eestist kaugeltki otsa saanud. Minister leiaks need kergesti üles, kui jaksaks parteiliste sõprade suurte varjude vahelt valguse kätte tungida. Ja mine tea, äkki hakkaks väärt eeskuju ka kolleegidele valitsuses külge.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht