Hortus Musicus heliseb ajastutes

Peeter Klaas

hortus musicuse arhiiv Juba rohkem kui 500 aastat seisab Toompea veerul Tallinnas uhkelt Väravatorn, mis viimased 30 aastat on olnud koduks sel pühapäeval oma 35. sünnipäeva tähistavale ansamblile Hortus Musicus.

Selline iga on ühe kammeransambli puhul haruldane, tegemist on Euroopa vanima pidevalt tegutsenud vanamuusika kollektiiviga. Hortus Musicuse ja Väravatorni sümbioos on paljutähenduslik ja võluv. Sama harukordne ja erandlik nagu linnamüüri tähtis tugipunkt Väravatorn on ka Hortus Musicus ise.

Ansamblit pole võimalik otseselt kuskile lahtrisse liigitada. Võrsunud küll akadeemilise hariduse pinnalt, leidis tulihingelise teisitimõtleja Andres Mustoneni eestvedamisel 1972. aastal sündinud grupp kohe alguses oma muusika, mida tollases Nõukogude Liidus (aga ka mujal Euroopas) oli harrastatud väga harva. Just vanamuusika oli see, mis vastas noorte inimeste energiast pakatavale soovile mängida midagi senikuulmatut.

Hortus Musicus on oma tegutsemisaja jooksul käinud läbi kogu Euroopa muusikaajaloo, alates gregooriuse koraalist ja lõpetades XVIII sajandi suurte barokkheliloojatega. Hortuse repertuaari loetelu saaks väga pikk. Lihtsam on öelda, et Euroopa vanemas muusikas polegi sellist žanri või perioodi, mida ansambli kavades 35 aasta jooksul poleks esinenud. Renessansiajastu värvikirev ja energiast pakatav muusikapidu Euroopa õukondades on Hortuse programmides olnud loomulikult kesksel kohal läbi aegade ja kujunenud muusikaliseks vapiloomaks, mille järgi ansamblit maailmas tuntakse.

Hortus Musicus saavutas tuntuse vanamuusika ansamblina. Kuivõrd avatud, loominguline ja tavasid mitte eriti „pühaks lehmaks” pidav lähenemine on kogu aeg olnud kollektiivi hoiakuks, leiti ühine keel paljude muusikaliste teisitimõtlejatega Eestis ja Venemaal. Kui Arvo Pärt 1970. aastate lõpus oma rabavalt minimalistlikud tintinnabuli-lood kirjutas, sai see muusika just koostöös Hortusega helisema. Viimasel aastakümnel on Hortus Musicusele kirjutanud või seadnud muusikat paljud tuntud nüüdisheliloojad nagu Gija Kantšeli, Arvo Pärt, Aleksandr Knaifel, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüür, Valentin Silvestrov jpt.

Hortus Musicuse tegutsemist on alati kannustanud janu harmoonia, armastuse, ilu ja elu järele muusikas. Pidades kalliks igavesi tõdesid – usku, lootust ja armastust – on ansambli repertuaar loomuliku jätkuna laienenud üle aegade ja maade. Tänaseks on kontserdikavades kindla koha leidnud ja ülimenukaks osutunud programm „Olles teel…” („On the Road…”). Keskaja muusikaga kõlavad siin kõrvuti iidsed india raga’d ja iisraeli templilaulud, Armeenia varakristlik muusika, araabia mugaamid. Ja nagu selgub, nähtuna läbi igaveste tõdede prisma on neis ajaliselt ja geograafiliselt kaugetes helides rohkem sarnast kui erinevat. Maailm on väike!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht