Elutöö =

Kaarel Tarand

* 2005. aasta IV kvartali keskmise brutopalga alusel

 

Credo quia absurdum est

 

Sirp ei ole spordileht. Seepärast kõneleb Sirp ainult kultuuripreemiatest. Eesti riigi kultuuripreemiaid ei saa panna edetabelisse võistlema teiste elualade preemiatega ega loteriivõitudega. Kui kultuur on keskne ja keskel, siis ainus mõõdupuu ongi tema elukoha keskmine. Eesti kultuuri tuleb rahas mõõta Eesti keskmise elujärje alusel.

Riigi kultuuripreemiate ja kultuuristipendiumide seadus on hea seadus. Seadus ei jäta kultuuripreemiate väärtust rahaturgude meelevalla alla, vaid nõuab preemiate suuruse määramisel igal aastal kõige kõrgemat riiklikku otsust. Seaduse § 3 järgi määratakse preemia suurus igal aastal riigieelarves.

Tänavuse riigieelarve alusel kuulus kultuuripreemiatena (kaks peapreemiat ja viis aastapreemiat ning keeleauhind) jagamisele 1,65 miljonit krooni (3×300 000 + 5×150 000). See on summa, mida kultuuriminister valitsuselt ning valitsus riigikogult preemiateks küsis ja mille nad said. Seda on vähe. Pikaajalise loomingulise tegevuse (tuntud ka kui “elutöö”) eest maksti välja pisut vähem kui kolme aasta keskmine brutopalk. Kas 35 kuud on pikk aeg? Ka tuhat aastat võib olla kui üksainus silmapilk, kuid inimese tööelu hindame keskeltläbi 40 aasta pikkuseks. Osav teeb kiiremini, usin võib-olla kauemgi.

Riigi teenetemärgi saamiseks peab tegema ühekordse kangelasteo või töötama ühiskonna hüvanguks aastakümneid. Sama on lugu kultuuriga. Ainus vahe on see, et teenetemärgi võib elu jooksul saada mitu korda, kultuuripreemia elutöö eest ainult korra.

Minu ettepanek kultuuriministrile ja valitsusele on lihtne: küsige juba järgmise aasta eelarvest riigikogult kultuuripreemiateks preemiaraha, mis oma nime väärt. Et peaks ainult ühe korra küsima, võib kirjutada Sirbi preemiavalemi kultuuripreemiate seadusesse. Kui küsimine meeldib ja tundub tore seda igal aastal aina uuesti teha, võib küsida ainult riigieelarvest. 2005. aasta IV kvartali keskmise brutopalga järgi arvutatult peab 2007. aastaks lisaks aastapreemiate summale kolme peapreemia tarvis küsima 12 441 600 krooni. Seda pole palju ja minu ettepanek on lõplik.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht