Eesti muusika päevad 2005

 

Eesti muusika päevad (EMP) toimuvad tänavu 20. korda. Kindlasti leidub publiku seas neid, kes on kõik korrad kenasti saalis istunud. Nii on ka heliloojate hulgas ?vanu tegijaid? ? ilmselt ei ole ühtegi eesti muusika päeva möödunud ilma sel aastal 75. sünnipäeva tähistava Eino Tambergi mõne uue teoseta. Samas tuleb igal korral juurde nii uut publikut kui ka mõne uue helilooja nimi: juba mitmendat aastat on kavas figureerinud Malle Maltis, Tatjana Kozlova jpt noorema generatsiooni komponistid. Festival nooreneb koos oma publikuga.

EMPi sünd 1970. aastate lõpul langes ajaliselt üsna lähedalt kokku Arvo Pärdi lahkumisega Eestist. Seega polnud arusaadavatel põhjustel võimalik tema muusikat festivalil päris pikka aega esitada. Olukord on nüüd ammu teine, kuid Pärdi päris uus teos tuleb esiettekandele Eesti muusika päevadel esimest korda siiski alles täna õhtul! ?Da pacem Domine? segakoorile ja sümfooniaorkestrile on festivali helilooja autorikontserdi oodatuim teos.

Traditsiooniks kujunenud kesksele teemaheliloojale lisaks on EMP 2005 teiseks sisuliseks raskuspunktiks muusika seotus visuaalsete kunstidega, alates ooperist kuni spetsiaalselt festivali ajaks valmiva kolme uue, nüüdismuusikast kõneleva telesaateni. Ka ansambel U: poolt ettekandele tulev Andres Lõo videopartituur ning heliloojate-(video)kunstnike ühisprojekt ?BOIL!? kinomajas annavad alust kinnitada, et eile alanud festivalil tuleb lisaks kõrvadele ka silmad lahti hoida.

EMP avakontsert anti seekord Viru keskuse kaubamajas. On see kommertsialiseerumise märk? Allavandumine tarbijaühiskonna eelistustele? Publiku meelitamine? Ei! Tegelik põhjus on see, et Jaan Koha on 1963. aastal kirjutanud ilusa muusikaga balleti Tallinna Kaubamaja avamiseks. ?AVA(tud) kontserdil? kõlava salvestise helire?issöör on muuseas tollal 28aastane Arvo Pärt.

Muusikat!

Festivali kunstilised juhid

Timo Steiner,

Ülo Krigul

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht