Berliini tudenghoora viisaastak

Marek Volt

Sonia Rossi, Fucking Berliin. Tudeng ja poole kohaga hoor. Saksa keelest tõlkinud Merle Engelkes Lember. Kujundanud Jüri Jegorov. Tänapäev, 2009. 267 lk.    Rossi raamat pajatab kõigest, millega me prostitutsiooni-belletristika kaudu juba tuttavad oleme. Pakutakse meesklientide psühhofüsioloogilist karakteristikat, prostituudi ja tema elukaaslase lähisuhte problemaatikat  („Ladjaga seksimiseks ei olnud mul enam mingit tahtmist”), räägitakse prostituudi ametist „tavaellu” naasmise võimatusest („vaid üks tuhandest suudab siit välja rabeleda”) ja fataalsest ameti-determinismist („Kui saan seda tehes, mis mul nüüd kavas on mingisuguseid halbu kogemusi, saadavad need mind kogu mu elu”). Ohtralt kirjeldatakse bordellide tööolustikku, kus kadestamine ja rivaliteet käib käsikäes südamesõpruse ja solidaarsusega –  kõigile marginaalidele ja hüljatutele omase ühise pere tundega. Kuigi Rossi ei kõnele siin prostituutide „tegelikke mõtteid” edastava sotsioloogi vahendusel, jäävad Rossi läbielamised kinni kehamüümise „pühade tõdede” ahistavasse mõistevõrku. Kohad, nimed, seigad võivad ju erineda, ent ikkagi on tunne, justkui loeks sotsiaalministeeriumi ankeeti: õpingud (matemaatika, Berliini ülikool), rahanappus, töö (mitmetes bordellides), kooselu (jobust  poola tänavapoiss Ladja, kellega isegi abiellutakse!), kõrvalsuhe (Milaniga), laps (Ladjaga), lahkuminek (Ladjast).       

Ent kohati visandab Rossi oma tööst siiski teistsuguse pildi, kui idaeurooplaslikus prostitutsioonikuvandis näha armastame. Ametlik, psühhoanalüütiliselt kanoniseeritud CV nõuab prostituudilt olematut (või vähemasti rasket), ohtralt seksuaalset ja muud sorti väärkasutamist tulvil lapsepõlve. Ent kui vanemate lämmatav armastus ja hoolitsus välja arvata, pole Sonial erilisi eeldusi, sest on ta ju tüüpilisest kodanlikust Itaalia perekonnast pärit tüdruk, kes astus oma läbinisti turvalisse lapsepõlve väikese hotelli peremehe ja raamatukoguhoidjast ema ihuviljana. Ka töö prostituudina pole Soniale kuidagi vähem turvaline – pole kuritegelikku allmaailma ega rõhuvat sutenöörimist, ei suitsiide ega pikki HIV-anamneese. Ka klientuuri kohustuslik vägivaldsus on pea olematu, kuigi kokkupuude võõra ihuga tekitab sageli tülgastust.       

Levinud aksioomi järgi tohib prostituut oma elust kirjutada ainult tingimusel, et tal on ette näidata okkaline tee või õpetlik allakäigurada, mis saab hoiatavaks eeskujuks. Tõsi küll, viimane peatükk kannab pealkirja „Uus algus” ja lõpeb õrna kahetsuse varjundiga. Kuid see pole senise elu eksistentsiaalne resümee, vaid halearmas sentimentalismihoog, mis meid elusinusoidi põhjapunktides mõnikord tabab. Igatahes säilitab hoor-matemaatik moraalse terviklikkuse ja saab läbi ilma „päris-ellu” tagasi toovate rehabiliteerivate psühhotehnikateta.       

Niisiis on Rossi ootamatult üllitanud loo, millega ei soovi moraliseerida ega tekitada viha meeste, prostitutsiooni või neid mõlemaid sünnitanud ühiskonna suhtes (à la Louise Eeki „Mängitud elu”). Sellest ei tasu muidugi  järeldada, et tegu on linaloo „Pretty Woman” stiilis prostituudiromantikaga. Ent eks ole ainuüksi juba see jahe neutraalsus, millega Rossi prostitutsiooni näib suhtuvat, piisav, et ärritada neid, kelle arvates prostituudiametil naisele sobilike ametite lühikeses reas kohta ei ole. Prostitutsioon on Rossi puhul lihtsalt üks uudishimu, rahalise kitsikuse ja ahtakese subjektiivse valikuhorisondi tagajärg.        Prostitutsiooni filosoofilis-maailmavaatelise lahkamisega ta ei tegele ja niisamuti pole tal ka mingisugust soorollide reformimise ambitsiooni. Tundub, et heast lastetoast pärit tubli konformistlik töömoraal käsib üksnes olemasolevate rollidega hakkama saada  („Möödunud aastate jooksul üritasin pidevalt suure vaevaga oma erinevaid rolle tudengina, hoora, abikaasa ja sõbratarina ühe mütsi alla saada”). See, et üks neist rollidest jääb stigmatiseerituna teispoole „korralikke” ameteid, teeb sellest toimetulekust omamoodi kõrgema matemaatika.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht