Alandustasu

Tambet Kaugema

Euroopa Liidu teenistujatele, kes töötavad väljaspool oma kodumaad, makstakse muude lisatasude-toetuste seas ka nn igatsustasu, mille üle irvhambad on palju nalja visanud. Rahva seas ringleb aga jutt, et pealinna propagandamasinistide (pean silmas Tallinna linnakantselei avalike suhete teenistuse töötajaid, nende alluvuses tegutsevate ajalehtede Pealinn ja Stolitsa ning SA Tallinna Televisioon ajakirjanikke-toimetajaid) palga sisse on arvestatud korralik alandustasu. Millist alandust tuleb neil taluda?
Vabatahtlikud valimiste valvurid valisid eelmisel nädalal taunimist väärivate tegude edetabelis esikohale selle, kuidas Tallinna maksumaksjate raha eest ilmuvate ajalehtede Pealinn ja Roheline Pealinn veergudel upitatakse Keskerakonna kandidaate ja sarjatakse nende konkurente. Oleks muidugi naiivne arvata, et lehetoimetajad on kriitikat kuulda võtnud, ent siiski, heitkem pilk Pealinna selle nädala esmaspäevasele lehenumbrile. Kaine mõistus ütleb, et seda sorti kohaliku ajalehe kõige tähtsam funktsioon peaks olema tallinlaste informeerimine pealinnas toimuvast: alates uute hoonete ja teede rajamisest kuni huvikoolide õpilaskontsertide ja -näitusteni välja. Igal nädalal korraldatakse Tallinnas kümneid ja kümneid ettevõtmisi, mille vastu (kui kasutada keskerakondlaste lemmikväljendit) „peavoolumeedia” ei pruugi huvi tunda. Paraku ei tee seda ka päravoolumeedia, sest enne valimisi (aga ka muul ajal) kulub suur osa lehepinnast ja tele-eetrist Keskerakonna parteipropagandale.
Esmaspäevase Pealinna ühena vähestest ilma poliitilise tagamõtteta artiklitest hakkas silma lugu „Nuubia kaljukitsede karjajuht pani noore uljaspea paika”: rubriigis „Nädal loomaaias” avaldatud artiklis tõepoolest ei sõimata riigivalitsust ega kiideta linnavalitsust, vaid räägitakse ausalt ja otsekoheselt, kuidas on viimasel ajal käinud loomaaiaelanike käpp või loib (kui nüüd just ei tule Nuubia kaljukitsede karjajuhi all mõista erakonna juhti Edgar Savisaart, kes on mõne noore uljaspea, näiteks Jüri Ratase taas paika pannud). Muidu on aga selles lehes ikka kõik vanaviisi. Arusaadaval, kuid seda tülgastavamal põhjusel jätkatakse Tallinna lehes teiste linnade keskerakondlike pealinnakandidaatide reklaamimist: seekord on peaaegu leheküljelise intervjuuga sisse pääsenud Heimar Lenk, kes lubab Valgas tasuta bussisõitu jms. Üllataval kombel pole selles lehenumbris ühtegi linnapea fotot, varem on neid ikka robinal avaldatud, ent see-eest saab Edgar Savisaar õige mitmes artiklis ise sõna või on ta muul moel asjaga seotud. Taas ei jää kajastamata ka tema kõige kõvema konkurendi Eerik-Niiles Krossi tegemised: seekord on keegi „tähelepanelik lehelugeja” teinud telefoniga uduse foto, kuidas Kross ja meediamogul Hans H. Luik istuvad koos kohvikulaua taga ja arutavad ilmselt seda, kuidas Keskerakonda võimult kukutada. Lisaks spiooniloole on samale teemale pühendatud ka juhtkiri ning lugejakiri tallinlaselt Leida Lahelt (lahe nimi leitud). Sama küsimus – kuidas on see kõik otseselt Tallinnaga seotud? – kerkib lugejal ilmselt ka artiklite puhul, kus kõlab sõim äsja riigikogule esitatud 2014. aasta riigieelarve ja Reformierakonna e-valimiste teemal.
On kaks võimalust: kas Pealinna toimetajad tõesti ei mõista seda ajalehelaadset toodet kokku pannes kohaliku lehe tegelikke ülesandeid või nad teavad neid, kuid vilistavad neile ja seega oma lugejate huvidele kõrge kaarega. Ehk siis: kas lollus või pahatahtlikkus? Lollile pole vaja alandustasu maksta, sest ta niikuinii ei saa aru, et teda alandatakse, järelikult jääb vist teine variant.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht