Uus – Tallinna Kirjanduskeskuse hea algus

PILLE-RIIN LARM

Kirjutasime mullu 22. aprillil A. H. Tammsaare ja Eduard Vilde muuseumi kafkalikust absurdist, kui nende külastusaegu aina vähendati ja eelarvet kärbiti. Nüüd ei kuulu need muuseumid enam Tallinna Linnamuuseumi koosseisu, vaid on osa jaanuari alguses loodud Tallinna Kirjanduskeskusest. Muutusest räägib Tallinna keskuse juht Maarja Vaino.

Mis see Tallinna Kirjanduskeskus õigupoolest on? Kes sinna peale kahe kirjanikumuuseumi veel kuuluvad ja millega keskus tegelema hakkab?

Tallinna Kirjanduskeskus on loodud mõttega, et oleks olemas asutus, kes tegeleb Tallinna kirjanduspärandiga laiemalt – alustades kirjandusliku Tallinna kaardistamisest ja lõpetades kirjanduse ning kirjanike eksponeerimisega linnaruumis. Esialgu tähendab kirjanduskeskus aga peamiselt Tammsaare ja Vilde muuseumi. Esmaülesanne on need majad vahepealsest „säästuajast“ välja tuua ning nüüdisaegsete mäluasutustena uuesti normaalselt toimima saada.

Kirjanduskeskus on Tallinna Kultuuriameti allasutus, s.t haldaja ja rahastaja on endistviisi Tallinna linn. Nii moraalselt kui ka rahaliselt on abiks olnud ka Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts.

Mis on sel juhul kahele kirjanikumuuseumile muutunud?

Ennekõike on muutunud see, et muuseumid ei ole enam Tallinna Linnamuuseumi kaks „osakonda“, vaid moodustavad iseseisva asutuse, kes saab ise määrata oma arengusuundi. Keskusel on oma eelarve ning võimalus teha selle raames valikuid, samuti õigus esitada fondidele taotlusi jne.

Oleme tagasi saanud osa vahepeal koondatud tööjõudu. Esialgu läheb energia suuresti kirjanike majades toimuvate külastajate ürituste taastamiseks. Ilmselt kõige olulisem ongi rõhutada seda, et kaks muuseumi on avatud ja toimivad: Tallinna Kirjanduskeskus ei tähenda, nagu oleksime muutunud uurimisasutuseks, mis ajalooliste majade uksed kinni hoiab. Ikka otse vastupidi!

Mis on kirjanduskeskuse tulevikuplaanid?

Alates veebruarist oleme jälle avatud viis päeva nädalas vahepealse nelja asemel, eks eesmärgiks on kuus päeva nagu „kunagi ammu“. Alustame ka pikkade kolmapäevadega: esimene on juba 1. veebruaril, mil ühtlasi avatakse Vilde muuseumi galeriis kirjandusõhtuga noore kunstniku Jonna Kubu näitus „Hea aeg, hea koht“. Nii näitus kui ka kirjandusõhtu on inspireeritud Jan Kausi miniatuurikogust „Tallinna kaart“. Vabariigi aastapäeval on tulemas publikupäev. Täpsem programm on meie värskel veebilehel www.kirjanduskeskus.ee.

Sügisel plaanime aga märksa suuremat üritust, Kirjandustänava festivali. Selle toimumiskohaks on Koidula tänav algusega Tammsaare muuseumist ja lõpuga Vilde muuseumis. Kahe kirjaniku muuseumi vahel on ka nn kirjanike maja, kus elas ja elab hulk kirjanikke. Loodamegi festivalil selle maja seinal avada mälestustahvli Mati Undile, samuti esitada kirjanike monumente puudutava häppeningi.

Suurem töö, mille loodame toetuste varal ette võtta, on Tallinna (ajalooliste) kirjanike elukohtade kaardistamine. Tulemuseks võiks olla nutirakendus, mille abil saaks iga huviline Tallinnas kirjanike jälgedes ringi liikuda. Mõtteid on meil omajagu, esialgu ei ole aga veel küllalt tööjõudu ega finantse. Eks püüame rahulikult ja jõudumööda nende teemadega tegeleda.

Mis sai üleriigilisest SA Kirjandusklassikute Muuseumid loomise mõttest? Tallinna Kirjanduskeskuse alla ju näiteks Pärnu Koidula muuseum ei kuulu.

Jah, see on siiski eraldiseisev mõte, mis ei ole kuhugi kadunud. Kaugem eesmärk oleks tõepoolest see, et suurem osa kirjanike muuseume koguneksid ühe katus­organisatsiooni alla ning saaksid oma tegevuses üksteisele senisest enam toetuda ja oma missiooni paremini järgida. Aga see on üsna pikk protsess, millel on palju keerulisi nüansse. Peaksime esimese sammuna tellima tõsiseltvõetava monitooringu, millega fikseeritakse kirjanike muuseumide hetkeolukord ning tehakse ettepanekud, kuidas asja edasi viia. Monitooringule on vaja rahalist katet, ka see tuleb alles leida.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht