Salongid ausse!

PILLE-RIIN LARM

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Käsmu teated.

Käsmu teated.

Pille-Riin Larm

Eelmise aasta luuleelu üks meeldivamaid teateid oli see, et Rein Raud on Käsmus käima lükanud konverentsi tunnustega väikese festivali. Pärast 25. kuni 27. septembrini teist korda aset leidnud „Käsmu sügist“ tuleb täpsustada, et selles on ka midagi väga salongilikku.

Kava oli tänavu endine: kahel õhtul olid kavas florileegiumide ettelugemised, kirjutati ühiselt rengasid ning esineti Käsmu meremuuseumis, mis on ju ka õigupoolest ühe mehe (Aarne Vaigu) salong. Üles astusid Karl-Martin Sinijärv, Veronika Kivisilla, Kristjan Haljak, Maarja Kangro, Igor Kotjuh, Rein Raud ning Jürgen Rooste ja Sveta Grigorjeva, keda saatis muusikaliselt Vootele Ruusmaa. Festivali põhiosa toimus taas perekond Raua köögis.

Salongid ei ole kuigi moes praegu, kui kõigil on kiire, korter kitsas ja raha pole. Meie salongide kuldaeg jäi vististi esimese vabariigi aastatesse. Tõsi, Imbi Paju Võtikvere raamatuküla päev on ses suhtes meeldiv erand ja on ka kuulda olnud, et siin-seal näiteks kellegi koduaias on lahkesti salongi palutud.

Luulefestival või -salong ei tähenda pelgalt sõnailu ja hõllandust. „Käsmu sügiski“ on ärgas maailmas toimuva suhtes: ühelt poolt esitati seekord palju sotsiaalkriitilisi teoseid, teiselt poolt peeti tuliseid debatte näiteks taimetoitluse, eutanaasia ja pagulaste vastuvõtmise teemal. Ei ole juhus, et just hõige „Eston Kohver lasti vabaks!“ lõpetas avaliku esinemise.

Mis siin imestada, aasta-aastalt on üha rohkem autoreid, kes esinemistel loevad oma tekste nutiseadmest, mitte paberilehelt või raamatust, mõistagi on nad samal ajal online’is. Ja kas neid salongegi vaja on, kui Facebook teeb justkui sama töö ära?

Aga on vaja, ka Raua festivali ühes selle florileegiumide-pihtimuste, rengade-õpitubade, vestluste, tagasiside, nõuannetega. On vaja kohta, kus kogenumad ja nooremad autorid saavad tutvuda, kõrvuti luua ja olla. Miks mitte edaspidi ka teiste erialade või välismaa kunstnikke kaasata? Rein Raud, „Käsmu sügis“ on üks hea tegu, millele soovin pikka iga. Formaadile soovitan patendi võtta.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht