Martin Napa elu valemit lahkamas

Toomas Kuter

 

Martin Napa, Elu valem. Tuul & Nool, 2006. 143 lk.

 

Reaalsuse ja teispoolsuse, elu ja filosoofia omavahelised seosed on läbi aegade olnud paljude kirjanduslukku jäänud teoste põhiteema.

On kirjandusteoseid, mis, kandes eneses olmelise ajalisuse märki, leiavad tunnustamist kindlas ajas, kus nende osakaal on suur, kus nendega arvestatakse ning neid tsiteeritakse. Samas on teine osa (kirjandus)teoseid, mis kannavad ajatuse pitserit ning mille humanistliku kallakuga sisu jääb kõlama alatiseks. Enamuses moodustavad ju just need teosed maailmakirjanduse parima osa.

Ka eesti kirjanduses vilksatab aeg-ajalt sügava kvaliteediga teoseid, mis pakuvad vastukaalu olmelisuse näivusele. Nende hulka võib lugeda Martin Napa eelmisel aastal ilmunud raamatu “Elu valem”.

Tegu on Napa kolmanda üllitisega. Enne on tema sulest ilmunud “Läkitus Egiptusesse” (1999) ning “Loomine” (2003). Mõlemad raamatud on välja antud ka venekeelsena Peterburis Venemaa kirjastuse Kultura poolt aastatel 2002 ja 2005.

“Elu valemi” puhul võime Napa loomingus rääkida uuest kvaliteedist, mis on loogiline jätk tema eelmistes teostes valitsevale sõna, idee ja verbaalse väljenduslikkuse sügavuti arenevale suunale.

Raamat on selges ja lihtsas eesti keeles kirjutatud nägemus keerulisest ning müstilisest selles maailmas. “Elu valemis” muudab autor eksistentsi tervikuna lihtsaks, selgeks, loogiliseks ning puhtaks. Tegu on positiivse, helge, vahest isegi heas mõttes lapsemeelse rännakukirjeldusega, mis ei muutu kordagi naiivseks, vaid kannab eneses iidsete teadmiste tunnetamist, mida Napa kaasaegsusele kohandades suurepäraselt edasi annab. Tema filosoofiline ja ajatu üleskutse kulgemiseks rahu riiki läbi elu valemi loovuse on selgepiiriline ja kindel. Põhjendatult näitab autor selle toimimist ka tänapäeva ühiskonnas. See omakorda nõuab autorilt suurt sisemist veendumust ja äratundmist.

Napa elu valemi aluseks on tavaline puhas paberileht formaadiga A4, mis omakorda võrdub Armastus + Austus + Andestus + Avatus! Läbi nelja suure ja kõlava A jõuab Napa eri tasandite reaalsuste juurde, jäädes meie tänasesse päeva ja tänasesse reaalsusesse. Tegu on idealistliku erinevate reaalsuste ühendamisega tänases päevas.

Napa pühendab armastusele, austusele, andestusele ja avatusele eraldi peatükid, kus ta põhjendab ja näitab nende seoseid kõrgema minaga, mis on siiski, vahel küll varjusurmas, läbi aegade alati eksisteerinud, eksisteerib praegu ning jääb küsimusi tekitama ka tulevastele põlvedele.

Tähtsaimana reaalsuse loomisel näeb Napa armastust, millest johtuvad ja arenevad edasi teised kriteeriumid. Siinkohal jõuab ta armastuse kaudu objekti ja subjekti suhete keerulisse labürinti ning puudutab teemasid, mille selgitamine ning milles arusaamisele jõudmine on iseloomustanud kõikide aegade helgete peade teoseid. See ongi üks tegureid, mis Napa loomingu alati aktuaalseks teeb.

Igavikulistel teemadel arutlemise puhul varitseb sentimentaalsuse ning nõretamise oht. Sellest on Napa hoiduda suutnud. Teoses puudub sentimentaalsus ning romantikat sealt otsida ei maksa. Pigem põhjendatud idealismi, mis on inimlikku vormi valatuna vastuvõetav ka romantikutele.

Inimeste võrdsuse, võrdõiguslikkuse ning demokraatia küsimuse on Napa oma teoses viinud ka teistesse sfääridesse. Seda tehes on oht muutuda ulmeliseks. Napa pole seda kartnud ning õnneks pole ta ka ulmeliseks muutunud, pigem vastupidi. Raamatu läbi lugenud, jääb elu valemi ühe komponendina kõlama meie endi poolt loodud reaalsus.

Kui armastus ja andestus on esoteerikasse kalduvates kirjutistes sagedased teemad, siis austusest ning avatusest räägitakse vähem. Eriti vähe kirjutatakse neist korraga. Avatuse mõiste seletamine austuse, andestuse ja armastuse kaudu moodustab raamatus omaette huvitava osa, mille tulemina jõuab autor järelduseni, et avatus annab võimaluse kogeda ennast asjade vahel, suletus aga loob kõik tingimused enese kogemiseks asjana asjade sees. Valik on igaühe enese teha.

Ka see valik, kas lugeda Martin Napa “Elu valem” läbi või mitte. Mõtlevatel maailmakodanikel tasub lugeda, sest humanistlikke, globaalsust käsitlevaid ning globaalselt vastutustundlikku mõtlemist propageerivaid teoseid ei ilmu just sageli. Napa “Elu valem” on seda sajaprotsendiliselt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht