Mardilaat kaablitehases

J. R.

 

 

Möödunud laupäeval peeti Helsingis Kaablitehases mardilaata, omalaadset kaubandus- ja kultuurifestivali, mille eesmärgiks soomlastest Eesti-sõprade kokkusaamine ja kultuurne, vahel kogunisti hariv ajaveet naaberrahva vaimu-, käsi- ja kulinaarse tööga.  Sedakorda suurejoonelisemalt kui varem – kõik algas 1980ndail pisikese ettevõtmisega ühe kooli võimlas. Tuglase selts on tõesti hingega asja juures olnud: kultuuritehase suured saalid olid huvilistest tulvil, ühe ruumi põrandat kattis hiiglaslik Eesti maakaart, millel regiooniti kujutatud iseloomulikke sümboleid. Ning kuigi silmanähtavalt suur oli kohaletulnute huvi nii vorstikeste kui õlle vastu ning käsitöökunsti äri edenes samuti, koondus suure hulga inimeste tähelepanu eelkõige just pakutud kultuuriprogrammile. Kui öelda “kultuuriprogramm”, kõlab see formaalselt ja elutult – ent seda see polnud.

Laadal pakuti eesti käsitööd, sööke ja jooke. Kommertslikumale poolele lisaks mängisid Viljandi kultuuriakadeemia noored etnojazzu, esines Helin-Mari Arderi trio, raamatukohvikus olid külalisteks nt kirjamehed Jaan Kaplinski, Paul-Erik Rummo, Edgar Savisaar (Soomes tänini üsna populaarsel ülelahe poliitikul ja riigimehel ilmus seal hiljuti mälestusteraamat “Viron vaaran vuodet”, mis on läinud aastal ilmunud ning meil isegi ühele Eesti Kultuurkapitali kirjandusauhinnale kandideerinud “Peaministri” lühendatud ja toimetatud versioon), avatud oli Jaan Klõšeiko fotonäitus “Koduigatsus” Laulva revolutsiooni ajast. Luuletajatest ehitasid kummalisel poetry-slam’i maavõistlusel metafüüsilist ja inimlikult lihtsat kultuurisilda veel paarid Asko Künnap ja Jyrki Kiiskinen, Saila Susiluoto (ühenduse Nuori Voima üks eestvedajaid) ja Kristiina Ehin, Tapani Kinnunen ja Jürgen Rooste ning Karl Martin Sinijärv ja Timo Lappalainen. Žürii ning publiku otsusel tuli võitjaks poeetiliselt korraga nii õrn kui jõudu tulvil paarisrakend Susiluoto-Ehin (pildil). Nende tagant paistab üritust erapooletult ja muhedalt “vedanud” Jukka Mallinen. Finaali jõudnuna tõmbas soome uuema luule rokkiv täht Tapani Kinnunen pähe naistesukad ning röökis ühe ilusa ja rämeda luuletuse. Ka Timo Lappalainen esines väga jõuliselt ning pälvis paljude kiituse. Eestlased olid sellel tasemel, mis nad Euroopas parajasti on: mitte ilmaasjata ei kutsuta eesti poeete pea kõigile vähegi märkimisväärsetele luulefestivalidele, meie teatraalne ja emotsionaalne etlemismaneer teeb luuleõhtutest omalaadsed poeetilised show’d.

Juba veebruaris esitletakse Soomes Jan Kausi koostatud uuema eesti luule antoloogiat, mille keskmeks on samuti ehk praegusele eesti luulele eriomane joon – sotsiaalne (kaasa)mõtlemine.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht