Karneval ja köögiviljasupp: eesti lastekirjandus aastal 2012

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija

Karneval on täpselt nagu köögiviljasupp: kartul, kapsas, kaalikas ja porrulaugujupp, porgand, herned, till ning sibul, maitserohelist, veidikene soola, pipart…, köömneid? – küllap vist! Janus Vaiksoo „Karneval” kogust „Supipotikarneval” Mullune lastele mõeldud kirjavara on nii harali ja mitmekesine, et sellele ei oska otsa vaadates esmalt peale ilmumisaasta mingit ühist nimetajat või läbivat joont leida. Seepärast tundub võrdlus kaootilise ja värvikireva karnevaliga igati asjakohane. 2012. aasta lastekirjandus sarnaneb sellega nii oma lustakuse, fantaasiakülluse, naeru, kuid ka osava maskeerimisoskuse poolest. Selles on küll tibake soovi poosetada või lihtsalt tähelepanu kerjata, kuid õnneks ikka rohkem lusti kirjutamisest ja lastele rõõmu valmistamisest. Mullu ilmus lastele 109 nimetust eesti ilukirjandust, sealhulgas 75 esmatrükki: 10 luule- ja 65 proosaraamatut. Üle-eelmise aastaga võrreldes on eesti ilukirjanduse koguarv küll pisut langenud, kuid esmatrükke on peaaegu sama palju. Küll aga on märgatav muutus algupäraste ilukirjanduslike esmatrükkide koostises: rohkem on ilmunud raamatuid mudilastele.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie mudilasraamat pole enam homogeenne mass, vaid väga erinevaid teoseid sisaldav kogum. Järjest rohkem annavad tooni pildirikkad, vähese teksti, kuid suure mõttega raamatud. Üha harvem kohtame suhtumist, et titele käib kah. Parimal juhul kannab kirjaniku suurepärast teksti, kunstniku illustratsioone ja kujundaja tööd sünergia, mis haarab kaasa ka täiskasvanu. Aino Perviku „Rändav kassiemme” (Tammerraamat) räägib, mis juhtub rändava kassiemaga, kes saab pojad. Kertu Sillaste „Pannkoogiraamatul” (Päike ja Pilv) on vahva idee: lugu on pannkoogitegemisest ja söömisest ning pakub ühtlasi ka nende valmistamise retsepti. Uustulnuka Kristi Kangilaski „Päike läheb puhkusele” (Päike ja Pilv) pajatab päikesest, kes, väsinud pidevalt töötamisest, otsustab puhkusele minna ja veidi aega kassina laiselda. Piret Raua „Kolm soovi” (Tänapäev) põhineb eesti muinasjutul, kus tülitseval abielupaaril avaneb võimalus täita oma kolm soovi. Indrek Koff jutustab „Meie suures puus” (Päike ja „Pilv) haaravalt puu tähtsusest ühe perekonna elus ja Eva Koff „Keerutädis” (Päike ja Pilv) Pelgulinnas elavast pruuni mantli ja bareti ning ruudulise kotiga Keerutädist, kes seob sealse elanikkonna ühte.

Epp Petrone „Anna hambad” (Petrone Print) ja Tiia Selli „Rõõmus Miia” (Dolce Press) on vahvad raamatud väikestest tüdrukutest, kusjuures lapsi ei esitata nukkude, vaid oma mõtete ja tunnetega inimestena. Värsivormilised Triin Soometsa „Miks sul pole saba?” ja Jaanus Vaiksoo „Jõulutaadi ootel” (mõlemad Päike ja Pilv) sarjast „Loen ise!” on mõeldud lugemises esimesi samme tegevale lapsele.

Mulluste lasteraamatute armastatuim alaliik on aga lühikeste fantaasialugude kogumik. Piret Raua „Natuke napakad lood” (Tänapäev) rõõmustab absurdi- ja fantaasiasõpru nende vanusest hoolimata. Raamat esindab lastele omast animistlikku maailmapilti: kõik elab, hingab ja tunneb. Tegemist ei ole aga lihtsa personifikatsiooniga, vaid kirjanik kasutab rohkelt hüperbooli, pahupidistust ja teisi võtteid üllatavate tegelaste ja sündmuste loomiseks. Nii sünnivad lõbusad jutud meid kõiki ümbritsevatest esemetest, loomadest, toiduainetest, inimestest.

Värvikat ja mitmekesist lugemist pakub Kristiina Kassi „Õpetaja Kusti kummitab” (Tänapäev). Enamasti on siin juttude peategelasteks fantaasiaolendid, näiteks hambahaldjad, hiiglased, nõiad ja päkapikud, kuid esineb ka realistlikke tegelasi, kes satuvad ebatavalistesse olukordadesse. Mõni lugu on hindreylikult õpetlik ja lausa äärmuseni pahupidistatud. Kristiina Kassi jutt voolab takistusteta ja lobedalt. Tema fantaasia on elav ja vaimukas, seda on tore ja pingevaba jälgida.

Aino Pervik kasutab kogumikus „Kirjatähtede keerukas elu” (Tänapäev) küll viimasel ajal üsna levinud tähestikulugude või -luuletuste mudelit, kuid kuna ta ei püüa kramplikult iga tähe kohta teksti toota, on tema lood punnitamata ja loomulikud, kantud süžeest, mitte formaalsest kirjatähest. Seepärast on igal lool ka laiem, kirjatähtede keerukast maailmast praegusesse Eestisse üle kantav ja siinset elu mõtestav tähendus. Nii käsitleb kirjanik televiisori ja raamatute suhteid, esialgu tühisena tunduvat narrimist, mustuse olemust, toitumise küsimusi. Pervik avardab laste maailma, alates sellest, kuidas piima saadakse, kuni filosoofilise maailmapuu ja diplodookusteni.

Fantaasialugude kogumikke on teisigi, näiteks Kärt Hellerma „Taevarändurid ja teisi jutte” (Ajakirjade Kirjastus) ning Markus Saksatamme „Tädi hakkab tuuleloheks” (Tänapäev), kuid need jäävad eelmainitute taustal kahvatumaks.

Ka mullu ilmunud pikemate fantaasiajutustuste hulgas on nii mõndagi köitvat, kaasahaaravat ja mõtlemapanevat. Aino Perviku „Klabautermanni mure” (Tänapäev) on küll fantaasiajutt, kuid teose olustik ja probleemid on realistlikud. Ei kujuta ette ühtegi teist meie lastekirjanikku, kellel tuleks pähe lastele inimkaubandusest rääkida ja teha seda neile arusaadavalt, kuid mitte lihtsustades. Ka teised tema mullused teosed rõhutavad olulisi väärtusi ja inimõigusi. Pervik on meie lastekirjanduse au ja südametunnistus, tema raamatud pole kirjutatud meelelahutuseks ei autorile endale ega lugejale – need on loodud kestma.

Kätlin Kaldmaa poeetiline muinasjutt „Lugu Keegi Eikellegitütre isast” (Ajakirjade Kirjastus) on nukker, kuid lootusrikas lugu vaprast ja hakkajast Keegist, kes elab emaga kahekesi. Kuna teised tema lähikondsed ei usu isa olemasolusse (sest mida oma silmaga pole näinud, ei saa ju olemas olla), otsustab Keegi tõestada, et ta isa on olemas ja minna teda otsima. Kaldmaa on osav kirjelduste kaudu edastama tundeid ja mõtteid. Ridade vahele peidetu on vahel olulisemgi kui otsesõnu öeldu.

Debütant Kairi Look on kirjutanud humoorika loomajutu „Leemuripoeg Ville teeb sääred” (Tänapäev) on, kus hakkaja leemur peenutseva oravaga kampa lööb ja maailma avastama sõidab. Noor autor näitab end tugevana just karakteriloomes, ka sõnavara on värvikas ja sõnastus kaasakiskuv.

Möödunud aastal ilmus realistlikku kirjandust veidi enam kui tunamullu. Aino Perviku „Tirilinna lood” said 7. osa. „Isegi Max ei usu enam” (Tammerraamat) käsitleb hingekriipivalt süütunde ja ebausu teemasid lapse vaatevinklist.

Kadri Hinrikuse jutustus „Et head haldjad sind hoiaksid” (Tammerraamat) lahkab samuti raskeid teemasid. Raamatu peategelasteks on 8aastased kaksikud Uku ja Tuule, kelle ema on paar aastat tagasi surnud ning kes elavad koos isaga. Kuigi toimunu on traagiline ja raske, on lapsed sündmusega toimetulekuks leidnud oma viisi. Nimelt arvavad nad, et nende ema elab edasi haldjana, kes nende üle valvab ja nende eest hoolitseb. Paraku pole aga isa nii hästi kohanenud. Armastatud naise surmast tingitud depressioon ja üksikvanema suurenenud töökoormus teevad ta kohati lausa apaatseks. Seepärast peavadki lapsed elus juhirolli haarama.

Tallinna keskraamatukogu poolt kõigile pealinnas kooliteed alustanud lastele kingitud Mika Keräneni jutustus „Armando” (Tallinna Keskraamatukogu) käsitleb samuti olulist teemat, võõramaalaste kohanemist Eestis, kuid lahendatud on see pisut pealiskaudselt ja trafaretselt.

Ilmar Tomuski „Kolmanda A kriminalistid” (Tammerraamat) on tore ja humoorikas krimilugu, millesuguseid meie kirjanikud just ülearu kirjutama ei kipu. Vahvad tegelased, soe huumor, ootamatud süžeepöörded, igati korrektne, kuid siiski ilmekas väljendusviis, mis kõik juba varasematest teostest tuttavad, ei ole ka selles raamatus kirjanikku maha jätnud.

Humoristlik, kohati ka hirmutavaid seiku sisaldav Reeli Reinausi „Aguliurka lapsed” (Tänapäev) on juba mitmel pool sarjata saanud ebaõnnestunud pealkirja pärast. Sellele apsakale vaatamata on tegemist tubli ja asjaliku lugemisega poistekamba tegutsemisest äärelinnas. Reinausi loodud tegelaskujud on realistlikud ning mõtlevad ja käituvad nagu päris poisid.

Põhikoolilastele pole kirjandust kunagi üleliia palju olnud. Debütant Juhan Voolaiu „Kullamäe lood” (Atlex), kus pajatatakse samuti vahva poistekamba seiklustest, sedakorda siis Viljandi agulis, täidab tühikut tõhusalt. Noor kirjanik on hea jutustaja, ta tekst voolab värvikalt ja takistusteta. Kohati isegi ehk liiga kergelt, nii et kõrvalliinide rohkuse tõttu võib lastel meelest kaduda põhisüžee või hajuda tähelepanu.

Debütant Riina Pauklini „Suure Lohe maa. Värava saladus” (Sinisukk) on esitletud kui fantaasiatriloogia esimene osa(?). Köitva põneviku peategelasteks on kolm vaprat venda, kes tänu juhusele satuvad paralleelmaailma. Autori fantaasiamaailm on omanäoline ja värvikas. Pinge loomise ja hoidmise oskus teeb süžee hoogsaks, rohkelt on ootamatuid pöörakuid, mis ei lase tähelepanul hajuda ja kutsuvad kaasa elama.

Kogenud laste- ja noortekirjaniku Ketlin Priilinna jutustuse „Igavesti sõbrad” (Tänapäev) peategelasteks on internetifoorumis tutvunud tüdrukud, kes õpivad üksteise toel eluraskustega toime tulema. Teose suurimaks väärtuseks on vanusegrupi hea tundmine ja tegelaste siseilma kujutamise tänapäevasus ja realistlikkus.

Noortekirjanduses valitseb meil juba paar aastat sisuline kriis. Nii realistlikud kui fantaasiakirjanduse valda kuuluvad noorteromaanid pakuvad vaid lihtsaid ja üheplaanilisi lugusid. Tõlkekirjandusest meie noorteraamatutele nakanud seebiooperlikud maneerid ning kõikvõimalikud vaimolendid ja „müstika” mõjuvad trafaretselt, uusi teemasid või vana teema värskeid lahtikirjutusi tuleb ette haruharva. Vaid Ketlin Priilinna „Armastusega fännidelt” (Tänapäev) tõstatab uue teema, mis on tänapäeva noortele oluline, kuid selle avamises ja lahendamises esineb konarusi. Esileküündivaid noorteraamatuid möödunud aastal kahjuks ei ilmunud.

Mulluses lasteluules on aga nii mõndagi rõõmustavat. Ilmus kaks väärikat ja muljetavaldavat koondkogumikku: Leelo Tungla „Südasuvi” ja Ellen Niidu „Taeva võti” (mõlemad Tammerraamat). Ka Ilmar Trulli „Tuvi jalutab” (Varrak) pakub juba tuntud kvaliteeti. Rohkelt allusioone ja intertekstuaalseid vihjeid sisaldavad napis sõnastuses luuletused pakuvad lugemisrõõmu igas vanuses lugejaile, tänuväärt materjal ka teismelisele luulesõbrale. Sulev Olli kogumik „Päevad käivad päripäeva” (TEA) peidab endas tähtpäevaluulet, kuid Olli valik pole tavapärane, sest üldtuntud tähtpäevade sekka satub ka vähem tuntuid nagu tõnisepäev või urbepäev.

Jaan Pehki, Aapo Ilvese, Contra ja Alari Pikkoraineni ühiskogu „Isa sokk on matkasell” (IlmaPress) rõhutab pigem nelja mehe sarnasusi kui erinevust. Sümpaatne on kogu isamaaline hoiak (Contra „Kamapallimaa”, „Rahvuslind”). On ka meie kaasaja elu kitsaskohtadele viitavaid värsse (A. Pikkoraineni „Suured inimesed”) ning rohkelt soovitusi eluga paremini hakkama saamiseks (J. Pehki „Head raamatud”, A. Ilvese „Arvuti”, A. Pikkoraineni „Ilmajaam”).

Jaanus Vaiksoo „Supipotikarneval” (Koolibri) on mullustest lasteluulekogudest muljetavaldavaim. Varasemate kogudega võrreldes näitab Vaiksoo end küpsema, siirama, julgema ja vabamana. Kogu koosneb väga eriilmelistest luuletustest: on valme, pikavärsilisi voolavaid tekste ja rütmikaid kaasakiskuvaid laule. Ka luuletuste ainering on lai, alates eluta asjade hingeelust ning lõpetades kirgliku juuksuri ja nohus röövliga. Palju on luuletusi aastaaegadest, kusjuures eelistatumad on talv ja sügis. Kogumiku üldine toon on tolerantne, last julgustav („Kui on elu liiga hea”, „Ühe pere äpardused”) ning südamlik ja soe („Kallile emmele emadepäevaks!”). Vaiksoo on väga keeleteadlik luuletaja: tema värssidest ei leia sinna juhuslikult sattunud sõnu, eesmärgistatult kasutab ta kordusi nii sõnaalgustena kui ka refräänides.

Jaanus Vaiksoo luuletuses „Karneval” saab värvikirev ja lustlik maskeraad võrdlusaluseks kodumaise köögiviljasupi. Mullune lastekirjandussupp on tema keetjate nägu, peale värvikuse ja lõbususe ka tummine ja toitev.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht