Geniaalne pujään

TARMO TEDER

Ma pole just eriline luulelemb ega mäletagi, millal viimati poeemi käes sai hoitud, aga Kivisildniku ?Poeemi Puutinile? lugesin läbi ühe sõõmuga. Professionaalse kretiinina, kes suvalisel koosolekul sõnavõttu või mingit ettekannet kuulates suulisele tekstile mõttes komasid ja punkte vahele laob, silmasin kohe, et tõmba selle poeemi murtud värsid ritta lauseteks ja ongi terava mahlakusega lööv arvamuslugu valmis. Ajal, mil lehtedes ilmub saba ja sarvedeta eurojahu, ongi lehed Kivisildnikku vahest mitte tasakaalustajaks, vaid vastukaalustajaks värvanud. Kivisildnikku ennast aga tasakaalustada on pea võimatu, sest ta on selleks liialt erinäoline, et mingi superoriginaalne panegüüriline siirup vastu võiks kõlada. Ja küllap saaks Kivisildniku päevalehekolumnid samal moel jälle mingiks vabavärsiliseks poeemiks lahti raiuda. Kivisildnik on ühiskondlikult äärmiselt terava närviga ning lokkava lolluse ja pugemise suhtes tundliku vihaga looja, kes mõjub pahatihti sihiliku solvanguga. Ta tunnetab selgesti, mis sõnades on vägi ja kuidas neid selge lihtsusega ritta panna. Isikukesksed ründed on ajapikku ühiskondlikult üldistavamaks läinud, Kivisildnik on küüniline hooldetöötaja, kes haigetele, et mitte öelda värdjatele pigem piitsa kui präänikut jagab. Üldise slikerdamise, mimikri, ahnitsemise ja koogutamise ajal mõjub lajatav sõnanui teraapilisemalt kui analüütiline poleemika nn. ühiskonna valupunktide teemal. Nuga mädakuppu sisse ja asi vask, aga Kivisildniku käsi ei tõuse iga tühist sitavarest materdama. Ta võib paljudele paista lahmijana, kuid tegelikult on ta vaheda mõistusega ratsionaalne kaalutleja, täpselt doseeriv nuhtleja, kes õnnistatud oma iseäraliku andega. Hooti on ta geniaalne ja alati ka vormi valdav pujään, keda ei pruugita tõsiselt võtta, kuid sihikindla ja karmisuulise ülesoolajana on tema kriitikal tihti täiesti adekvaatne põhi all. Tuleb lihtsalt sõdivast sõnast üle olla ja äärmuseni paisutatud groteski taha näha.

Eesti rahvas ja poliitmajanduslikuks eliidiks upitunud tegelinskid pole kindlasti nii loomlollloiud (T. T.), kui Kivisildniku loomingust võib paista, aga ajal kui selgrootud eurokraadid seisavad püsti ainuüksi oma paksu naha ja häbitu edevuse najal, võib Kivisildniku kriitilis-ründavast sõnast kaugemale minna vaid füüsilise vägivallaga. Niisiis tuld kultuuri- ja peaministri pihta! Miks mitte igatseda aega, kui Sven on president ja Matti Milius kultuuriminister. Siis on Eesti jälle riik, aga mitte võidujooksu punnitav pugejalik kogum. Ja mina ei laku Kivisildniku talda, vaid noolin kiilaskupu nimbust: hallpead austa, kulupead kummarda.

?Poeemis Puutinile? määratleb Kivisildnik end häbenemata vene kaastööliseks, pakub Putinile head tehingut, kontrolli Eesti sadamate ja õhuruumi üle, tahtes vastutasuks mõnda mõisa, erastada 10% elanikkonnast ja kuberneri kohta, sest Eestis pole kunagi olnud helgeid päid, vaid kulid ja vähe ideid. Seda kõike ei maksa muidugi liiga tõsiselt võtta, aga selle põlgliku irve taga haigutab reaalne tragism. Olen kindel, et Kivisildnik mõistab ja hoolib Eesti saatusest palju rohkem kui tuhanded toolinühkivad riigi(kõrg)ametnikud, ennasttäis poliittegelinskid ja kõrgid rikkurid. Alati peab nende pseudoaristokraatliku nõmeduse vastu üles tõusma, mässu looma, olgu see kui absurdne tahes.

Lõpetuseks tahan ma Kivisildnikule ja kogu lugejaskonnale edastada ühe fundamentaalselt kurva teate, et lollid ei sure välja mitte kunagi. Vastupidi! Paari lähema sajandi jooksul rumaluse hulk aina kasvab, sest maakera üldine kliimafoon soojeneb ja leitsak roiutab vaimu. Aga meil fennoskandidel on siiski lootust, sest El Nino mõjul kaotab Golfi hoovus oma soojuse ning uus väike jääaeg pakub vaimuvirgutust.

Kivisildnik on ürgne mammutikütt, ainult mammutid pole enam karvased, kõvera kihvaga kaunid monstrumid, vaid kahejalgsete loodud näivad kooslused, soolapuhumine ja papist tiigrid. Mitmete riikide luure peaks mädanenud tsivilisatsiooni kukutavale Kivisildnikule suunama teravdatud tähelepanu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht