Friedebert Tuglase novelliauhinna 45. laureaadid

PILLE-RIIN LARM

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

2. märtsil tähistati Underi ja Tuglase kirjanduskeskuses Friedebert Tuglase 130. sünniaastapäeva ja kuulutati 45. korda välja Tuglase novelliauhinna võitjad. Tähtpäeva puhul kõneles Janika Kronberg Tuglase ja Karl Ast Rumori, kelle sünnist möödus veebruaris samuti 130 aastat, sarnasustest ja erinevustest.

Novelliauhind antakse 1971. aastast välja igal aastal kahele autorile. Žürii koosseisus Kai Aareleid, Piret Bristol, Cornelius Hasselblatt, Karl-Martin Sinijärv ja Livia Viitol otsustas anda 2015. aastal avaldatud novelliloomingu eest auhinna Maimu Bergile novelli „Awakenings“ ja Jüri Kolgile novelli „Sünnimärk“ eest. Mõlemad võidunovellid on ilmunud Tuglase enda asutatud ajakirjas Looming (nr 8 ja 10). Toimetab ajakirja sellest kuust Janika Kronberg. Küsimustele vastab žürii esimees Karl-Martin Sinijärv.

Mitu novelliks kvalifitseeruvat teksti mullu eesti keeles ilmus?

Karl-Martin Sinijärv: Vähemalt kaks, nagu auhindade pealt paistab. Ent enimalt … piiride märkimine on libedale teele minek. Isegi Tuglase auhinna raames läheks kiiresti igavaks, kui väga klassikalise määratluse sees püsida. Ei taha kaasa minna ka lõputu kõikelubavusega – kui miskit saab iseloomustada kui postmodernismi, väärib see tõenäoliselt ka unustamist. Kokku lugeda poleks niikuinii võimalik, sest vanade heade kirjandusajakirjade ja tuvastatavate raamatute kõrval on maailmakõiksus täis soppe, kuhu novell võib peituda. Nii et kaks kuni kakssada, neist ca 20 täitsa head.

Missugune on eesti novelli üldpilt, kas võib täheldada mingeid uusi tendentse?

Üldpilt on pigem ülilühiduse poole kaldu, ka heas mõttes üllatustevaba hetkel. Kogu aeg ei saagi üllatada, sellest saaks kähku omaette rutiin.

Mis tegi just Maimu Bergi ja Jüri Kolgi novellidest võidu­teosed?

Maimu Berg on endiselt kõrgvormis ja Jüri Kolk näib olevat sinna just jõudnud. Huvitaval kombel on just vanameister andnud terase ja naturalistliku pildistuse elust siin ja praegu. Noor tegija pakub ajatu hõllanduse, nihestades kohaliku kirjanduse kujundite kuldvara siiski värskel kombel.

Maimu Berg

Maimu Berg

Anneli Salo / Wikimedia Commons

Jüri Kolk

Jüri Kolk

Ave Maria Mõistlik / Wikimedia Commons

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht