Wazzap?

Maarin Ektermann

 

Billeneeve performance “Kestavabrik”: protsess…

… ja tulemus. Maarin Ektermann

Nädalavahetuse reportaaž Rael Artel Gallery’st 

Kontrollkäik Pärnusse näitas, et galerii on olemas ja funktsioneerib ning et galerii õu toimib sealse suvise kunstielu ühe trehvpunktina. Galeriikogukond vaatas kunsti ja jalgpalli ning hängis niisama (vanemat “Kunstisuve” generatsiooni küll ei märganud, aga võib-olla olin siis ujumas). Eriti palju outsidereid ehk tavalisi inimesi sisse põikamas ka ei näinud, kuigi silt kuulutas juba kolmandat suve “tasuta kaasaegset kunsti”. Rand on siiski paratamatu prioriteet.

RA Gallery suurimaks plussiks saab lugeda fakti, et asi on olemas ja toimib. Kusagil mujal Eestis on suviti galeriid pidada nagu vastuvoolu ujumine, aga Pärnus ühilduvad suvitajate ja kunstnike tempod ühtlase tiksumiseni ja kogu (kunsti)elu toimub, vaatamata lõõskavale kliimale, küll aeglustatult, aga siiski. Iseloomulikuna alternatiivsele tegutsemisele on work pidevalt in progress: midagi toimetatakse, vahepeal minnakse aiaäärsele tänavale saadusi demonstreerima ja kümmeldakse siis linnakodanike välklampide all, kes kõik seda ilmaimet endale mälestuseks jäädvustavad. Chill out.

 

Daamide õnn

 

8. – 9. VII toimus galeriis maraton nimega “Kestavabrik”, mille näol pidi tegemist olema kohaspetsiifilise üritusega, st et valmivad esemed pidid kehastama kuurortlinna hetkemeeleolusid. Ehk et “välimus kui sisemuse adekvaatne kirjeldus”.

Üks asi tuleb kohe alguses selgeks teha – asi oli siiski Billeneeves. Billeneeves, kes täiendas oma garderoobi. Kuigi ametliku info järgi pidid performeerima nii tema kui Tuul, koondus kestavabriku aktsioon iseeneslikult ümber esimese. Sest kes meist ei teaks Billeneeve ekstravagantset garderoobi ja elukestvat performeerimist, millega saavad sisse õnnistatud nii näituseavamised kui ka hall argipäev. Nädalavahetusega ilmutati, et tegemisprotsess on niisama vaatemänguline kui tulemus.

Niisiis koondusid emamesilase ümber tema usinad töövabrikumesilased, kes mängisid ühtemoodi välja nii overloki kui catwalki. Galeriiruum (garaaž) transformeerus salongiks. Laual pitslinikud ja kohviserviis, lademes kangaid, lisaks suleboad ja pitsid… Vahepeal saadeti jooksupoiss kaunistustega kummipaela juurde tooma… Kes on lugenud Émile Zola “Daamide õnne”, oskab täpselt ette kujutada, milline atmosfäär valitses.

Ning see teatraalselt lavastatud moeateljee külvas enda ümber ekstravagantset naiselikkust. Kes ütles, et haute couture pole kandmiseks? Billeneeve, kes hoiab enda käes siinset efekti-monopoli, on pärjatud ka näiteks galerii c.n.o.p.t. parima kostüümi auhinnaga (konkurentsitult) ja külvatud üle fetišeerijate tähelepanuga. Nüüd sai rahvas näha, kuidas pitsiga püksikutest saab tanu; kuidas palavusest sünnib suvine võrktraat-rannakivikleit (juurde klaas-kild-kingad); seanahast ja pärlitest bikiinid. Kohaspetsiifilisus jäägu nendele, kellel endal fantaasiat pole ja rahvas… rahvas saab võimaluse fännata!

Muide, suurepäraseks fooniks “Kestavabrikule” oli samal ajal toimunud “Moeturg”. Mis on siis Eesti ametliku moemaailma suvine kõrghetk. Omavahel hakkasid resoneeruma mõisted nagu performance, moekunstnikud, õmblejannad, massimood, käsitöölised, trendipeded jms. Ja samal ajal, kui popp ja noortepärane seltskond turgu pidas, sündis tõeline kõrgmood hoopis ühes kõrvaltänava hoovis, tunnistajaks sõbrad ja tuttavad. Ilusasti väljajoonistunud poolused, kas pole.

Kokkuvõttes võib öelda, et R A G: N-P P S (loe: Rael Artel Gallery: Non-Profit Project Space) on sel hooajal a) pikema nimega kui kunagi varem b) sissetöötatud bränd c) viljeleb “tüüpilist” kaasaegset dokumentaal-kontseptuaalkunsti, kus põhirõhk läheb protsesside uurimisele, kaardistamisele ja vähemalt ideetasandil ka mõjutamisele (mõõdukalt vanakooli aktivismi). Kohaspetsiifilisus kukub mõnikord rohkem, mõnikord vähem välja, aga vahva võib olla nii või teisiti. Ning õue peal on WiFi ka.

NB! Rohkem ja värvilisemaid pilte vaata artishok.blogspot.com!

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht