Vilen Künnapu ja Mare Vindi dialoog

Eero Kangor

Vilen Künnapu ja Mare Vindi ühisnäitusel on eksponeeritud kümmekond Künnapu energeetilist objekti ja mõned akvarellid ning tosin Vindi pliiatsijoonistust lõuendil ja üks geomeetriline objekt. Näituse on kujundanud Andres Tolts ja metafüüsilise kahekõne üle on näitusetekstis arutlenud Leonhard Lapin. Kuna näitus on väljas vaid 9. augustini, otsustasid kunstnikud kokku panna ka kauni kataloogi. Ekspositsioonis on tunda kõigi sellega seotud loojate vastastikust mõistmist, mis tuleneb aastatepikkusest tutvusest ja ühiselt mõistetud tähendusväljast. Energeetilist vendlust ja sünergeetilisest positiivsusest pakatavat atmosfääri oli tunda ka näituse avamisel.       

Kuigi ratsionaalsete seletuste vormis pole seda näitust võimalik mõista ning selle tähenduse avamiseks on vaja astuda välja materialistliku põhjuslikkuse diskursusest, on Künnapu ja Vindi erilisuse esiletoomiseks tarvilik ühiskondliku parameetri määratlemine. Poola sotsioloog Zygmunt Bauman on tänapäeva  ühiskonda kirjeldanud likviidse modernismina, mille identiteedid on püsitud, sotsiaalsed suhted ebastabiilsed, pühendumine püsivale haruldane ning isegi samastumine oma mineviku minaga küsitav. Lineaarne ajataju on asendunud puäntillistliku ajatunnetusega, mille kohaselt elu koosneb diskreetsetest tegevusimpulssidest, mis omandavad tähenduse alles retrospektiivselt. Sellises olevikuärevuses on teadlike subjektide ainsaks pääseteeks  utoopia. Kui Vinti iseloomustab estetistlik utoopia, siis Künnapu maailmataju võiks defineerida refleksiivne šamanism.     

Näitusel eksponeeritud Künnapu akvarellide ja Vindi joonistuste ühine inspiratsiooniallikas on Itaalia ja Kreeka tehis- ja looduskeskkond. Vindi piltide juures tabab Roomat külastanud vaatajaid äratundmisrõõm. Lõunamaa linnade sarjas on Vint kujutanud sünagoogi (XIII ), basiilikaid (XVI), torne (XV) ja monumente (XVII ) ning vanas kindluses (I) võib identifitseerida linnamüüri. Teostatuna pastelses ja õrnas koloriidis annavad need hästi edasi atmosfääri, kus kuumusest tiine õhk,  taimed, puud ja majad ühte sulanduvad. Künnapu akvarellidest õhkub elujaatavat värviküllust ning põhikujunditele lähenevate ehitiste ajatut ilu. Tema huvi keskmes on mineviku arhitektuurilised vormid.       

Nii Vint kui Künnapu otsivad neid salajasi kanaleid, kust ammutada vaimse kirgastumise väge ja luua ühendus unustatud puhtuse ja rahu allikatega. Sealjuures näevad nad end sotsiaalsete vahendajatena. Vindi loomingus on meediumi roll kujustatud maaliliste väravatena teise reaalsusse. Teispoolsuse retseptsiooni  eelduseks on aga pildiruumiga samastumise intellektuaalne akt. Künnapu on oma spontaansete visandite põhjal valmistanud kolmemõõtmelised energiamasinad. Kuna joonise teostamine on kiire ja kaalutlemata, on ka installatsioonidel seetõttu vahetum ülemeeleline mõju. Vindi loomingu kultuurilised allikad piirduvad Euroopaga, Künnapu aga taotleb globaalset dialoogi, püüdes kaevuda oriendi ja oktsidendi ürgsete läteteni.  Künnapu oskus ida ja lääne arhetüüpseid vorme sulandada leidis akordilise vastukaja ka Londoni arhitektuurifestivalil, mis avati 19. juunil. Londoni Southwarki katedraali esisele väljakule on maandunud kirikukella meenutav stuupa-lennumasin, mis leidis oma veidras mitmemõttelisuses multikultuurses linnas oma ainuõige koha. „Jõe kell” on justkui ajamasin, mis igal hetkel võib õhku tõusta ja kogu metropoli oma müstilise kellahelinaga hetkeks  kuulatama sundida.   

Nii Vindil kui Künnapul on väljakujunenud omapärane stiil, mis nende loomingut teistest selgelt eristab. Seda hämmastavam  on, et kumbki kunstnik ei ole kunagi pidanud vajalikuks oma ego rõhutada. Vastupidi, pigem soovivad nad seda maha suruda. Künnapu peab end vahendajaks reaalse maailma ja mõistusega haaramatu ruumi dialoogis. Vindi esteetikas näeb teatavat universaalkeelt, mille tähendused on kõigile avatud. Lõpuks, pärast füüsiliste kehade hääbumist jäävadki alles vaid nende teosed ja nendesse pandud energia. Need lihtsalt on, kuigi nad pole lihtsalt.  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht