Vahemereline valgus

Juta Kivimäe

Vaala galeriis Leida Mätase maalid Prantsusmaalt Vaala galeriis kuni 28. IX.        Leida Mätase pastoossed õlimaalid on elamuslik näide, kuivõrd elujõuline ja enesestmõistetav on XIX sajandi lõpukümnenditel euroopalikus kunstikultuuris juurdunud valguselamustest inspireeritud maastikumaal. Näitus on planeeritud ajale, mil Kumus just  avati suur eksiilikunstnike loomingu panoraam. Ent Kumus ei näe kaugeltki kõigi kogu maailmas laiali eesti kunstnike loomingut ja Prantsusmaal Püreneede jalamil elav Leida Mätas olekski ehk Vaala näituseta jäänud kodueestlastele tundmatuks.       

Kes korragi on viibinud Vahemere- või Aadriaäärsetes paikades, tunneb ära varahommikused udused päikesetõusud, hajusa maheda valguse ja siidise õhu. Keskpäevases valguses tänavad ja mererannad on Leida Mätase maalidel inimtühjad: kirkas heleduses on vaid loodus ja inimeste sajandeid kestnud elulaad, linnad, hooned.       

Näituse saatetekstis on mainitud, et pimestava valgusega küllastatud maastikud ei ole maalitud traditsiooniliselt vabaõhumaalidena. Küllap on kunstnik skitseerinud ja kaardistanud värve, ehk ka fotografeerinud. Leida Mätas on kunstihariduse saanud Prantsusmaal. Nagu mitmed teisedki Kumus eksponeeritud eesti kunstnikud on ka tema  jäänud nii-öelda keskteele, kus kohtuvad XX sajandi esimese poole kunstivoolud.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht