Ülo Emmus 31. XII 1947 – 16. V 2016

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

On lahkunud vabagraafik, plakatist ja raamatukujundaja Ülo Emmus.

Ülo Emmuse jõudmine kunstiteele oli mõnevõrra erandlik selles mõttes, et kunstniku ametinimetuse sai ta õppimata, kui oli läinud pärast sõjaväes teenimist 1969. aastal tööle toonasesse filmilaenutuse ja reklaami valitsusse kujunduskunstnikuks. Emmuse õpingud ERKIs (Eesti Kunstiakadeemias) graafika erialal jäid lühikeseks, piirdudes aastatega 1972 – 1974, sest edukas üliõpilane suunati õppima Leipzigi kõrgemasse graafika ja raamatukunsti kooli. Selle maineka õppeasutuse lõpetas Ülo Emmus 1978. aastal fotograafika erialal. Seejärel asus ta tööle õppejõuna ja töötas (1989. aastast dotsendina) kuni 1995. aastani.

Tehniliste oskuste poolest suurepärase ettevalmistuse saanud Ülo Emmuse loojavõimed avaldusid esijoones plakatikunstis. Temast sai meie plakatis uue, fotolavastusliku suuna üks põhijõude. Juba kunstikõrgkooli lõpetamise aastal debüteeris ta plakatinäitusel ja kuulus seejärel nende kaheksa kunstniku hulka, kelle 1981. aastal korraldatud rühmanäitus „Ruumiplakat“ manifesteeris fotolavastuse võimule­tulekut eesti plakatikunstis. Samal aastal pälvis ta näitusel „Balti plakat“ eripreemia parima filmiplakati eest. Jõudmine rahvusvaheliste plakatibiennaalide eksponentide hulka 1983. aastal Lahtis ja 1984. aastal Varssavis kinnitas tema plakatiloomingu kõrgtaset.

1980. aastate keskpaigaks oli avanenud Ülo Emmuse võimekus luua fotol põhinevat vabagraafikat uudses ja veenvas võtmes. Kasutades leidlikult serigraafia võimalusi lõi ta pilku­püüdvaid, hüperrealismi äärealale kuuluvaid teoseid. Kui tema 1980. aastate esimese poole plakatid loeti juba järgneval aastakümnel loomisaastate tippteoste hulka, siis vabagraafikas läks tunnustuseni jõudmiseks rohkem aega, kuid et see ei jäänud tulemata. Selles veenab meid Kumu kunstimuuseumis äsja avatud valiknäitus „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis“, kus Ülo Emmuse teosed on väärilise koha leidnud.

Viimased kaks aastakümmet pühendus Ülo Emmus raamatukujundusele. Tema heal tasemel teostatud kaanekujundused ilmestavad paari­sada raamatut, millest põhiosa on ilmunud kirjastuse Eesti Raamat välja­andel.

Jätame hüvasti tööka kolleegiga ning avaldame kaastunnet lahkunu lähedastele.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujundusgraafikute Ühendus

Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht