Tõnis Vint 22. IV 1942 – 22. VI 2019

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on graafik ja paljude kunstnike eeskuju ning õpetaja Tõnis Vint.

Tõnis Vint lõpetas 1960. aastal Tallinna X keskkooli. 1962. aastal läks ta õppima ENSV Riiklikku Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1967. aastal graafika erialal. Pärast instituudi lõpetamist tegutses Tõnis Vint graafilise kujundajana, luues uuenduslikke kujundusi ja muutes rea ajakirjade ilmet. Ta töötas Tallinnas reklaami ja raamatu­kujunduse alal ning aastatel 1971–1977 almanahhi Kunst ja 1974–1980 ajakirja Kultuur ja Elu kujundajana, seejärel oli vabakutseline kunstnik. Tõnis Vint kuulus Eesti Kunstnike Liitu 1969. aastast, oli kunstnike rühmituse ANK 64 üks asutajatest ning Studio 22 asutaja. 2001. aastal pälvis ta Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Tõnis Vint osales näitustel 1963. aastast, tema töid on eksponeeritud ka Hollandis, Poolas, Itaalias, Horvaatias, Jaapanis, Lätis ja Saksamaal.

Tõnis Vint on loonud tuši- ja guaši­joonistusi ning graafilise paljundustehnikana eelistanud litograafiat, viljelenud sümbolistliku laenguga figuratiivseid ja geomeetrilisi abstraktseid kompositsioone. Geomeetrilistele elementidele rajatud pildisüsteemi täiendas ta sageli juugendlike, stiliseeritud naisefiguuridega. 1970. aastate lõpust kasutas Vint loomingus ka soome-ugri ornamentikat ja vöökirju, tema kunstnikukäekirjas oli tähtsal kohal stiilne musta fooni ja valge kujundipinna kontrast. Tõnis Vindi tühja pildipinna pingestavale mõjule tähelepanu pöörav käsitluslaad on tugevalt mõjutanud eesti kunsti- ja raamatukujunduse traditsiooni.

Kunstniku ja kunstimõtlejana oli Tõnis Vint alati dialoogis nii oma aja kunsti kui ka vanemate (kunsti)traditsioonidega, muu hulgas eri kultuuride ornamendisüsteemide ja idamaade filosoofia ja esteetikaga. Vindi loomingus võib täheldada Carl Gustav Jungi analüütilise psühholoogia, Kaug-Ida kultuuripärandi uurimise ning eesti ja idamaade ornamendi võrdleva analüüsi mõju. 1972. aastast juhendas Tõnis Vint kunstnike rühmitust Studio 22 ning temast sai geomeetrilis-sümbolistliku koolkonna ellukutsuja eesti kunstis. Tema loomingulise ja teoreetilise tegevuse fookuses oli järjepidevalt visuaalsete kujutiste kontseptuaalne potentsiaal, piltide toime märkidena. Vint on seostanud geomeetrilistele vormidele taandatud pildiainest arhetüüpiliste sümbolitega, kajastades oma napi, väga kontsentreeritud esitus­viisiga meta­füüsilisi probleeme.

Tõnis Vindi tegevuse lahutamatu osa oli visuaalsete nähtuste kohta info kogumine ja selle tutvustamine nii publikatsioonides kui ka oma kodus peetud loengutes. Tema hierarhiat välistav lähenemine visuaalsetele objektidele oli omas ajas ja kontekstis üsna uuenduslik. 1960. aastatel muutus seesugune käsitlus aktuaalseks lääne visuaalkultuuri uuringutes, kuid Vindi puhul on oluline asjaolu, et tema lähtepunktiks oli kunstniku-uurija tegevus, mitte akadeemiline taust. Tõnis Vindi kodu oli 1960. aastate lõpust mitteametliku kunsti­elu oluline keskus ning pärast Eesti iseseisvuse taastamist alternatiivse kunstiteadmise üks allikaid.

Ärasaatmine on homme, 29. VI Tallinna Kaarli kirikus. Kiriku uksed avatakse kell 12.30, tseremoonia toimub kella 13–14. Kiriku juurest sõidetakse Tallinna Metsakalmistule.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Vabariigi Kultuuri­ministeerium

Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Vabagraafikute Ühendus

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing

Studio 22

Vedelik

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht