Tartu Kõrgem Kunstikool on jõudnud toimetiste 10. numbrini

Raivo Kelomees

2000. aastal asutatud Tartu Kõrgema Kunstikooli ilmumisel Eesti haridusmaastikule oli selge, et kunstihariduse dominant ei jää ainuüksi Tallinnasse. See sobib tänapäeva geograafiliste keskuste lagunemise ja võrgustumise ajastuga, tõestades ühtlasi, et reaalsete hoonete, inimeste ja õppetegevuse füüsiline lokaliseerumine rikastab vaimset elu. TKK tudengite ja õppejõudude tegevus on tuntav Tartu linnapildis ja laiemaltki. 

TKK toimetiste trükkimine algas 2003. aastal Peeter Linnapi koostatud fototekstide kogumikuga „Käsitlusi fotograafiast”, rektor oli toona Ants Juske. Sel kevadel publitseeritud toimetiste 10. number „Valitud diplomitööd 2008” sisaldab 20 tudengi kirjatükid. Tudengite diplomitööde kirjalike osade kogumikuna ilmus ka toimetiste 6. ja 7. number, mis näitab, et tegu on traditsiooniga. Ajakirjanikutaustaga Tartu Kõrgema Kunstikooli rektor Vallo Nuust  on võtnud kunstitudengite kirjaoskust isikliku asjana, korraldades selleteemalisi seminare ja loovkirjutamise kursusi. Kuna erialasid on TKKis seitse, on ka kirjutisi seinast skulptuurist ja animatsioonist kuni fotograafiani. Merilyn Püss kirjutab fotograafia seostest tsensuuriga plaadikujunduses. Ta teeb järelduse, et tsensuur on kaotanud suure osa oma tähtsusest ning sunnitud kohanema muutuva maailmaga. Lea Tui leiab artiklis „Lühike  uurimus hirmust ja hirmudiskursuste muutustest 20. sajandil”, et ohud meie ümber on muutunud, kuid instinktid jäänud samaks. XXI sajandiks on evolutsiooniline hirm koondatud kehalisse kogemusse, igapäevased vitamiinid, toonust tõstvad dieedid, vananemisvastased kreemid, ilukirurgia, treeningurežiimid on meie vastus surmahirmule.

Evelin Kuusiku „Alasti kirjanikud” on lühiuurimus enesepaljastusest ja selle vältimatusest kunstiloomingus.  Diplomitöö autor jõuab järelduseni, et loominguline paljastus on loomingu kaudu avalikkusele esitatud reaalsus, milleks võib olla näiteks autori või kellegi teise elu. Riina Niine lühiuurimus „Animatsiooni hingestamine” on seotud ka tema enda filmiprojektiga. Autor selgitab asjaolusid, millest sõltub elulisus ja usutavus animatsioonfilmi hingestamisel. Kogumikust leiab veel kuueteistkümne autori artikli. 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht