Silvi Kalda 16. I 1929 – 21. XII 2018

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

21. detsembril lahkus meie seast oma 90. sünnipäeva lävel üks Eesti nahakunsti klassikuid Silvi Kalda, erialale andunud kunstnik ja paljude aastate vältel nahakunstnikke pühendunult koolitanud õpetaja.

Silvi Kalda lõpetas 1956. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi nahk­ehistöö erialal. Töötanud mõnda aega Tartu ja Tallinna kunstitoodete kombinaadis teostuskunstniku ja meistrina, avanes tema tõeline kutsumus, kui temast sai ERKI nahk­ehistöö kateedri õppejõud (1967–1993, 1987. aastast dotsent). Selgepiiriliste esteetiliste tõekspidamiste ja kindla­käelise juhendamise tõttu oli ta üliõpilastele suur autoriteet, innustades püüdlema korrastatud, harmooniat ja ilu hindava maailma poole. Juhendatava loomingulisi otsinguid saatis peaaegu alati särasilmse õppejõu vaimustus, kui too osutas võimaluste paljususele valikutes. Ta oli oma üliõpilaste suhtes emalikult hoolitsev, õhutades neid tööle, reibas ja särav, kolleegi ja sõbrana laitmatu ja korrektne.

1994. aastast jätkas Silvi Kalda vabakutselise kunstnikuna aktiivset näitusetegevust. Ta oli Eesti NSV Kunstnike Liidu liige 1959. aastast ja Eesti Nahakunstnike Liidu auliige 2009. aastast peale. 1951. aastast osales ta kõikidel vabariiklikel tarbekunstinäitustel ja tegi rea isikunäitusi Eestis, 2010. aastal ka Kaunases. Tema väljapanekute valikus oli köiteid, külalisraamatuid, loodusest ja elust inspireeritud originaalseid ja fantaasiaküllaseid kompositsioone, kus naha kõrval võis näha fotosid, kuivatatud taimi, eriti aga säravat vaske ja teisi pidulikke materjale. Suurejooneliseks kujunes Harjumaa muuseumi näituste seeria „Silvi Kalda ja diplomandid“, millega kaasnesid õpikojad kunstniku Laulasmaa suvekodus. Tema jätkuvalt tihe kontakt oma üliõpilastega oli tähelepanuväärne.

Silvi Kalda loomingus on tähtsal kohal kuldamine ja nahavool, kuid eriti iseloomulikuks peetakse talle kuldaktsente heledal nahal või pärgamendil. Tema hilisemat loomingut ilmestab rohkete metalldetailide kasutamine. Silvi Kalda töid on eksponeeritud Saksamaal, Venemaal, Taanis, Itaalias ja Leedus. Kalda pälvis oma loominguga mitmeid autasusid: olulisimate hulka kuuluvad vabariikliku köitekunstinäituse autasu 1978. ja 1987. aastal, kunstnike liidu tarbekunstinäituse aastapreemia 1982. aastal ning Baltimaade tarbekunstitriennaali medal 1983. aastal.

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Nahakunstnike Liit

Eesti Kunstiakadeemia

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht