Saskia Kasemaa  12. II 1945 – 8. VIII 2019

Pärast pikka rasket haigust lahkus maali­kunstnik Saskia Kasemaa.

Saskia Kasemaa (Kits) sündis kunsti ja muusika keskele. Tema vanemad olid Elmar Kits ja Linda Kits-Mägi. Juba tütrele nime valik Saskia räägib iseenda eest, tollal ei olnud tegu traditsioonilise eesnimega. Saskia nimi on seotud kunstilooga ning sellesse oli justkui sisse kirjutatud nimekandja tulevik.

1960. aastal astus Saskia Kasemaa Tartu kunstikooli, kus neil aastail õpetasid mitmed Tartu tunnustatud kunstnikud, mõned neist ka endised pallaslased nagu näiteks Alfred Kongo. Kunstikooli loomulikuks jätkuks kujunesid õpingud Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis, mille ta lõpetas maalikunstniku diplomiga. ERKI päevil abiellus Saskia skulptuuri õppiva Andrus Kasemaaga. See liit oli justkui tule ja vee kohtumine, üks kirglikult kõike muuta tahtev ja teine pigem rahulikult elu vaatlev. Elmar Kits on noorte pereelu poeetilise alguse jäädvustanud krestomaatilisel maalil „Noor perekond“ (1971), kus Saskia Kasemaa istub nagu madonna, kes kiirgab seesmist valgust, põlvedel esik­laps.

Saskia Kasemaa tegigi esmalt endale nime figuraalsete kompositsioonidega, kus tegelased on enamasti noored inimesed, sageli naised väikeste lastega või musitseerijad. Muusika saatis teda kogu elu, muusiku elukutse olid valinud tema kaks venda. Saskia Kasemaa oli 1970ndatel just see värske veri, mida Tartu kunst vajas, et mitte kuhtuda vanadel loorberitel. Ta esines enamikul Tartu kunsti ülevaatenäitustel ning jagas oma maaliteadmisi Tartu kunstikoolis ­1974–1985 ja 1988. aastast oli Tartu ülikooli juures avatud maaliosakonna õppejõud, 1996.-97. aastal osakonna juhataja. Hilisematel aastatel olid tema ateljee uksed huvilistele avatud.

Elmar Kits on kirjutanud tütrele instituudi lõpetamisel: „Mida ausamalt ja tähelepanelikumalt Sa olevat jälgid, seda isikupärasemalt see välja tuleb.“ Oma järgnevas loomingus tõestas Saskia Kasemaa, et tal jagub silma elu põhiväärtuste märkamiseks ja kätt nende edasiandmiseks. Varasema loomingu suurema formaadiga kompositsioonid asendusid hilisemas loomingus tundliku koloriidiga, väikeste guaššmaalidega. Väikestele mõõtmetele vaatamata kõneleb kunstnik neis väärtustest, mis on tähtsad igal ajal.

Kasemaa elus oli kunstnikutöö kõrval samavõrd tähtis ema ja vanaema roll. Ta jälgis suure kaasaelamise ja armastusega noore põlvkonna tegemisi. Poeg Markus Kasemaa on valinud samuti maalikunstniku tee.

Saskia Kasemaaga on kadunud tükike Tartu kunstielu ühest legendaarsest peatükist.

Tartu Kunstnike Liit

Eesti Kunstnike Liit

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht