Roman Tavasti stipendium Kairin Koovitile

Kadri Mälk

Roman Tavasti nimelise stipendiumi pälvis tänavu noor ehtekunstnik Kairin Koovit. Oma ehtekunstihariduse on Kairin Koovit omandanud Eesti Kunstiakadeemias (kus siis veel!) ja praegu täiendab ta end Rootsis Peter de Witi ateljees. De Wit, maailmaehtes tuntud nimi, on käinud Põhjamaade nõukogu toel ja kutsel õpetamas ka Eestis. Ja üht tema valgest kullast teemantitega sõrmust saab praegu veel 8. jaanuarini meie tarbekunsti- ja disainimuusuemis ekponeeritud näitusel „Sõrmus – ehe igaveseks” ka vaadata. Igatahes – õppima peab parimate juures. Tõenäoliselt langes kaalukauss Kairin Kooviti kasuks teiste samuti tugevate konkurentidega võrreldes tema tööde kvaliteetse juveliirse teostuse ja meie kaasaja elurütmi tajuva kujundikeele tõttu. Need on omadused, mida noores ehtes üleliia tihti ei kohta. Räpakunst võimutseb ja küllap on sel ka oma põhjus.

Me näeme alatihti sisseastumiseksamitele tulnud noorte hulgas põlevate silmadega noori, kes tahavad teha rauast roosi. Koovit on sepistanud sellise roosi talle omasel vaiksel kombel sellise juveliirsusega, mis paneb ahhetama. Iga kurd kõnetab. Pole vahest tähtsuseta, et töö valmis tänaseks meie hulgast lahkunud suurmeistri Rein Metsa juhendamisel; tema sõnul on Koovit kuldsete kätega looja.

Roman Tavasti nimelise stipendiumi statuut ja väljaandmisviis on sellest aastast muutunud: nüüdsest annab stipendiumi välja Eesti Rahvuskultuuri Fond ja seda peab kunstnik ise taotlema nagu iga teist stipendiumi. Stipendiumi otsustuskogus on perekonna esindaja Arvi Tavast, Tavasti ettevõtte esindaja Eivor Maiväli, ehtekunstnik Kärt Summatavet, kunstiteadlane Tamara Luuk, Tavasti-nimelise stipendiumi laureaat Andrus Rumm ja allakirjutanu. Olukorras, kus kunstile osaks saav toetus ei ole teab kui helde, on iga eraalgatuslik tugiraha tähelepanuväärne.

Tänavu asutati ilma suurema kärata AdamsonEricu-nimeline stipendium, mida finantseerib LC Tallinn Hansa. 2008. aastal asutas Kadri Mälk Noore Ehte Fondi.

Rõõmu teeb, et neid on. Kaks Roman Tavasti stipendiumi nominenti, kes jäid seekord Koovitile alla – Liina Lõõbas ja Rainer Kaasik-Aaslav – on samuti tugevad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht