Püha tõde – Seksikad ja vähem seksikad sotsiaalprobleemid

SIRAM

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Seekordne „Püha tõde“ on puhtalt informatiivne. Kuna enamik Sirbi lugejaid elab linnas, siis ei ole nad tõenäoliselt väga hästi kursis sellega, milline on elu regioonides ehk maal.

Kaunites maakohtades ning maalilistes väikelinnades on küll meeldivalt palju sädeinimesi, kes loovad kultuurilisse kõrbe õitsvaid oaase ja kelle tegemistest selles lehes lugeda saab, ent maal aga elab veel rohkem neid, kes teevad seda, mida on maal ikka tehtud, ehk on peaasjalikult seotud põllumajandusega.

Põllumajandus on aga praegu omadega täiesti p-tähega kohas. Olukord on väga hull, aga meedias sellest ülearu palju ei räägita. Piimatootjad ja -töötlejad lähevad järgemööda pankrotti ja on kõik üksteisele võlgu. Lehmakarjad müüakse Poola maha ja hoolikalt aretatud tõupullidel pole enam, keda seemendada.

Seakasvatuses pole olukord parem, suurt osa siin on mänginud Aafrika seakatk. Juba mainitud turgudel, aga ka näiteks kalanduses ja metsanduses on hinnatase nii madal, et tegutsemine ei tasu lihtsalt ära. Kogu sellel kaosel on põhjuseid palju: Vene turgude embargo, eurotoetuste vähenemine, kohalikud poliitilised otsused, ebaausad kauplemistavad, mõningate ärimeeste kahtlased otsused ja kindlasti midagi veel.

Seda kõike kogeme meie, kes me neis protsessides ei osale, meeldivalt odava kaubana toidupoes. Kui aga mõelda oma rahakotist kaugemale, siis kummitavad põllumajanduse kriisi taga kumuleeruvad sotsiaalsed probleemid maapiirkondades – justkui neid seni vähe oleks olnud. Lisaks tahame me ju kõik süüa, söök tuleb aga põllumajandusest. Ja ideaalis tahaksime veel Eestis kasvatatud toitu, see pidada olema tervislikum.

Millegipärast peetakse kunstis ja ka meedias mingit osa sotsiaalprobleemidest väga seksikaks ja kajastamisväärseks, näiteks pagulaste, vähemuste, linnakeskkonna, soorollide, digiühiskonna ja Ida-Euroopa identiteedi teemat. Ehk tasuks ühiskonnatundlikel kunstnikel mõelda mõnikord ka vähem seksikatele, kuid mitte vähem problemaatilistele valdkondadele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht