Pöörleva kontskinga lamp

Ingrid Tamm

Johanna Tammsalu näitus „Solid Spini lambid“ „Disainiöö“ festivali näituse „Heliodisain“ raames kuni 27. IX endises Heliose kinos.

Johanna Tammsalu Solid Spini tooteperekonna lamp.

Johanna Tammsalu Solid Spini tooteperekonna lamp.

Johanna Tammsalu kollektsioon sündis eksperimentidest keerlevate igapäevaobjektidega. Kolme näitusel välja pandud lambi kontseptsiooni väljatöötamisel inspireerisid disainerit pöörlevate kontskingade, päikeseprillide ja võtmete kontuurid.

Ideele näha igapäevaesemetes disainielemente tuli Tammsalu spontaanselt: „Mõte sündis juba kolm aastat tagasi, kui ma Madridis õppisin. Eks argiasjad ole ju ka disain ja keegi on kunagi pikalt neile mõelnud, teinud läbi umbes sama protsessi, mille tegin mina: tutvunud olukorraga, teinud joonised ja prototüübid. Niisiis mõtlesin mitte võtta seda eset esemena, vaid kasutada tema kontuuri millegi uue loomiseks.”

Disainer läbib enne prototüübini jõudmist kaheksa etappi. Tammsalu kirjeldab protsessi: „Lampide projekt on iseenesest väga kaua kestnud. Prototüüpideni jõudsin ma aastaga, aga enne seda vaatasin ringi, tutvusin olukorraga, sain ideid. Kui ideed on paberil, tuleb neist valida üks või kaks. Mina süvenen tavaliselt ühte ideesse ja teen sellest lähtuvalt tehnilised joonised ja mudelid. Mudelite pealt saab vaadata, mis veel valesti on. Seejärel tuleb parandused teha ja prototüübid valmistada.”

Keraamika valikut põhjendas Tammsalu lihtsalt: „On disainereid, kes valivad esmalt materjali ja ehitavad projekti sellele üles, on ka neid, kes valivad materjali, kui projekt on juba valmis. Ma olen teinud mõlemat, aga seekord lähtusin projektist. Kui ideeline pool valmis sai, valisin lihtsalt selle materjali, mis sobis teostamiseks kõige paremini.”

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht