Poolteist nädalat 1990ndaid:

Elnara Taidre

kultuuriklubi kui alternatiivne õppevorm  

Kumus tegutses 8. – 17. I üheksakümnendate kultuuriklubi, laiendades oma programmiga sama perioodi kunsti väljapanekut “Kogutud kriisid” muuseumi viiendal korrusel. Näitusest, skriiningutest, õhtusest loengusarjast “Murrangukümnend” (koordinaator Hanno Soans), raamatuesitlusest ja peost koosnev pakett tundub popp ja noortepärane, kuid ühtlasi täidab see tervik olulist museoloogilist ja harivat “ainesse sukeldumise” rolli. Ürituse sihtgrupiks olid nii  tudengid, kunstiteadlased, kunstnikud kui laiem huviliste ring, lisaks transleeriti loengud otse-eetrisse Tartu kunstimuuseumis ja Interneti-portaalil www.kullaauk.ee.

Mõeldes rahvusvahelisele kogemusele, tundub Kumu kultuuriklubi olemasolu üsna loomulik ja enesestmõistetav. Kaasaegse muuseumihoone võimalused lisavad üritusele mastaapi ja glamuurset varjundit: öine disko muuseumis meenutab juba “kunsti kui eluviisi” hoiakut. Samas ei olnud  1990ndate klubi korraldajate (Maarin Ektermann ja teised Artishoki tegijad) eesmärk iga hinna eest noorte muuseumisse meelitamine, vaid võimalikult mitmekülgne 90ndate kultuuri käsitlus.

Loengute teemad ja skriiningute programm (koostaja Artishok) ei keskendunud vaid visuaalse kunsti probleemidele nagu mainstream, alternatiivne praktika, uued teoreetilised tõlgendusvõimalused jne. Teemadeks olid ka kirjandus, film, kaasaegne tants. Loobudes kõrge ja madala kultuuri kategooriatest, toodi muuseumi “sakraalse” ruumi subkultuuride teema, elustiili saateid, kaadreid miss Estonia konkursist ja popmuusika videosid (valik MTV Eesti). Teiselt poolt näidati rohkelt mitmete (muuhulgas era-) arhiivide videosalvestisi, mis tähendas kohati eksklusiivsete materjalide avaldamist. Selline ajastu konteksti loomine, kohati isegi rekonstrueerimine, sarnaneb oma objekti totaalsusega kultuuriantropoloogiale.

Juhuslikud ei olnud isegi objektid väljastpoolt 90ndaid: spetsiaalselt loodud kultuuriklubi tarvis, pakkusid need kas uusi tõlgendusi (Margus Tamme, Priit Pääsukese ja Valeri Kirsi miss Estonia teemaline videokollaaž) või uusi võimalusi teleekraanide paigaldamiseks muuseumiruumis (Raul Kalvo moodulid).

Kultuuriklubi raames teostatud case study, kompaktset ja intensiivset loengutsükli formaati praktiseeritakse näiteks  kunstiakadeemias üsna kindla õppevormina, selleks on õppekavas ette nähtud nn workshop’ide nädalad, mis on head nii interaktiivsemate meistriklasside korraldamiseks kui ka välisõppejõudude lühiajaliseks kohalviibimiseks. Workshop’ide nädala eesmärk on seega õppeprogrammi täiendamine ja mitmekesistamine – nii alternatiivse formaadi kui ka väljastpoolt Eestit pärit vaatepunktide tutvustamise kaudu.

Kumu kultuuriklubi kaudseks eelkäijaks võib nimetada EKA kultuuriklubi, mis on legendaarne seetõttu, et toimus vaid üks kord (Woodstock 2003) ja kogus erakordse koosseisuga publikut. Järjepidevamaks on osutunud EKA kunstiteaduse instituudi talvefoorum, millega alustati semiootika sügiskooli eeskujul 2004. aastal. Talvefoorum on enesetäiendamise ja arutelude võimalus: selle kahepäevane programm sisaldab väljasõitu, ettekandeid, workshop’e, paneeldiskussioone ja pidu, ühendades seega meeldiva kasulikuga. Võrreldes nende kahe vähem formaalse üritusega, võib Kumu kultuuriklubi saavutuseks pidada edukat koostööd Tallinna ülikoolidega: akadeemilistes ringkondades aktsepteeriti kultuuriklubi tegevust kui ainepunkte väärivat vabaainet.

Kõnealuste ürituste oluliseks probleemiks, mille kallal oleks vaja veel töötada, jääb ilmselt suurema vastukaja ning elavama diskussiooni puudumine. Kuna suur kuulajate arv räägib huvist nii üliõpilaste kui ka erialainimeste seas, on auditoorium, kes üsna harva pommitab esinejat küsimustega, pigem signaaliks, et eesti publik pole veel sellise tööformaadiga harjunud. Mittevajalikuks ei saa kultuuriklubi foorumit küll pidada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht