Piia Lehti 21. IX 1973 – 6. II 2017
Pärast rasket haigust lahkus graafik Piia Lehti.
Piia Lehti oli soomlanna, sündis, sai hariduse ja elas Soomes, kuid kuulub ka Eesti kunsti. Asi pole sugugi ainult selles, et ta õppis 1990ndate teisel poolel Eesti Kunstiakadeemias ja valis abikaasaks eestlase, kunstniku ja muusiku Ramo Tedre alias Pastaca. Piia Lehti esimene isikunäitus oli 1998. aastal EKA galeriis, 2001. aastal näitas ta oma töid Tallinna Kunstihoone galeriis, 2010. aastal Kondase keskuses Viljandis ja Tartus Soome Instituudis ning 2015. aastal Draakoni galeriis. Isikunäituste kõrval osales Piia Lehti Tallinna graafikatriennaalil, joonistusnäitustel Tallinna Kunstihoones jm. Piia Lehti oli meie oma kunstnik.
Piia Lehti sündis Halikkos, sai esimese kunstihariduse Soomes Kuusamo kunstikoolis (1992-1993), täiendas ennast seejärel Mehhikos Toluca kaunite kunstide koolis (1993-1994) ja Paimios Edela-Soome rahvaülikoolis (1995). Kunsti kõrghariduse omandas ta EKA graafikaosakonnas (1995–1999) ja Helsingi Pallase kunstikõrgkoolis (1999–2001).
Tallinna õppima meelitas ta eelkõige eesti sügavtrükigraafika. Ta oli väga tänulik oma õppejõududele Kaisa Puustakule ja Vive Tollile, viimane oli ka tema diplomitöö juhendaja.
Aastatega saavutas ta sügavtrükitehnikates tõelise meisterlikkuse. Eesti graafikutest ei kasuta peaaegu mitte keegi enam ülimalt töömahukat tehnikate kombineerimist ja mitmelt plaadilt trükkimist, Piia Lehti jäi sellele oma loomingus aga lõpuni truuks. Ta kaasajastas traditsioonilisi sügavtrükitehnikaid, kombineeris neid fotograafiaga ning otsides järjest ökoloogilisemaid võimalusi ja keemiavabamaid materjale. Roheline mõtteviisi oli tema elu ja ka loomingu lahutamatu osa.
Piia Lehti ei teinud elus ega loomingus midagi selleks, et end teistele tõestada või järgida moesuundumusi, vaid tegi ainult seda, mis tema enda tõekspidamiste järgi oli hea ja õige.
Helsingi, Tampere, Rauma, Rovaniemi ja teiste Soome linnade kõrval on tema töid eksponeeritud Islandil Reykjavíki graafikute galeriis, Taanis Næstvedi graafikagaleriis, Krakówi Põhjamaade Majas, Portugalis, Hiinas, Itaalias, Jaapanis, Venemaal jm graafikatriennaalidel. Tema töid on paljude Soome kunstimuuseumide, nagu Helsingi linnamuuseum, Oulu kunstimuuseum, Turu Aaltose muuseum, aga ka Shenzheni Hiina graafikamuuseumi kogudes jm.
Mälestus soojast, väga inimlikust ja külalislahkest inimesest jääb meiega. Aitäh sulle, Piia.
Eesti Vabagraafikute Ühendus
Eesti Kunstiakadeemia