Pealelend: TIIT SILD, Tartu linnaarhitekt

R. V.

  Mida oleks Tartu praegusest arhitektuurist ja selle korraldusest saja aasta pärast õppida?

Tartus on praegu kuumad ajad, kinnisvarabuum on päris suurte arendustega ka siia jõudnud. Loodan, et suudame seda buumi käsitleda võimalusena, mitte millenagi, millega kuidagi toime tuleb tulla. Arvan, et Tartut on kahe-kolme aasta pärast vaja külastada ka heal tasemel kaasaegse, kohati isegi avangardse arhitektuuri pärast. Arvan, et mitte kunagi ajaloos pole Tartu linna kujundamiseks korraldatud nii palju konkursse kui praegu. Täna näiteks lõppes maaülikooli võimla arhitektuurikonkurss väga lootustandvate tulemustega.

Loodan küll, et ehituskorraldus vastab arhitektide kui loojate ootustele. Peame olema suhteliselt jäigad, et seaduse silmis kõik korrektne oleks, kuid head arhitektid suudavad piirangud arhitektuuri kasuks tööle panna. Investorite surve on olemas, kuid mul on hea meel, et päris paljud neist on aru saanud sellest, et mis on parem linnale, on parem ka neile enestele. Tartus on päris palju vastutustundlikke arendajaid, kes ei müü ainult ruutmeetreid, vaid ikkagi keskkonda. Vanalinna muinsuskaitsealal ja miljööaladel on suhteliselt ranged piirangud, kahju on inimestest, kes seda hinnata ei oska ja oma majale miljööpiirkonnas näiteks plastikaknad ette panevad. Sellisel tasemel ehitustegevust on raske keelata, kuid mis puutub uusehitustesse vanalinna ja miljööaladele, siis seal peetakse piirangutest kinni. Tundub, et Tartus linnaarhitekti sõna maksab, mitte sajaprotsendiliselt (nii see ilmselt olema ei peagi, elame ju demokraatlikus riigis), kuid meil on veel tarku inimesi ja meid üldiselt kuulatakse.

Viimase aja headest asjadest tooksin ära mõned: Tulbi-Veeriku elurajoon (osaliselt valmis ehitatud), Lutsu t 16 korterelamu (hruštšovka Jaani kiriku kõrval) rekonstrueerimisprojekt, Lotmani mälestusmärgi ideekonkurss (lõppenud, projekteeritakse), spaa Anne kanali otsa ja jalakäigusilla juurde (konkurss, eraarendajad, projekteeritakse), Ida t 8 lasteaia lahendus (projekteeritakse), Nooruse t 5 arhitektuurikonkurss (staatus hetkel teadmata), Riia t 20, Riia t 22, Era t 3 hoonestuskava ideekonkurss (projekteeritakse ja tehakse detailplaneeringut), Soola t 3arhitektuurikonkurss (projekteeritakse ja tehakse detailplaneeringut), Kroonuaia t 7kooli juurdeehitus (ehitatakse), Rebase tänava arhitektuurikonkurss (projekteeritakse, kevadel hakatakse ehitama). See pole tegelikult kaugeltki kõik. Sel aastal on plaanis workshop “Emajõgi elavaks”.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht