Pealelend: Karin Laansoo, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse juht
Kuidas läks Dénes Farkasil viimasel New Yorgi Armory Show’l? Mida tähendab edu (või ebaedu) sellisel vanal ja mainekal kunstimessil?
Esmakordne Armory Show’l osalemine on Dénes Farkasile kolmas järjestikune sooloprojekt messidel ning Artissimale, ARCO-le ja Armory Show’le järgneb Brüsseli mess aprilli lõpus. See näitab galeristi ülimat usaldust ja valmidust kunstniku loomingusse pikaajaliselt investeerida. Farkasi galeristi Ani Molnári sõnul läks New Yorgis hästi: saadi olulisi uusi kontakte kunstikogujate seas, mitmed teosed leidsid uued omanikud ning kinnitati kanda Ameerika kunstiturul. Kunstituru globaliseerumisele vaatamata on kohalolek New Yorgis võtmetähtsusega kaasaegse kunsti valdkonnas ning Armory-suurused messid on kohad, kus kohaliku tähtsusega kunstnikest saavad rahvusvahelised tegijad.
Edu määratlemine selles kontekstis sõltub sellest, kust alustatakse. Dénes Farkas on esimene Eesti kunstnik, kes osaleb Armory messil, ning juba valikusõela läbimine on saavutus. Teiseks, „Armory esitleb” („Armory presents”) sektsioonis olid valdavalt noorte galeriide sooloprojektid. Olla üksinda boksis eksponeeritud on luksus, mida said endale lubada ka vähesed väga suured galeriid. Nii et algus on igati positiivne.
Konkreetsetest tulemustest: uue omaniku leidis spetsiaalselt Armoryle valmistatud suur töö „Ars poetica”. San Franciscos asuva kogu omanikule valib teoseid New Yorgi kuraator ja kunstiajaloolane Kevin Moore, kes tuleb tavaliselt messile tööde nimekirjaga. Farkasi teoste leidmine oli üllatus ning kohapeal sündis ka otsus need omandada. Armory nädalal avati Kevin Moore’i kureeritud näitus „Panopticum” Robert Milleri galeriis Chelsea’is. See oli Farkasi sõnul üks huvitavamaid elamusi messinädalal. Mina lisan siia veel visiidi Barbara ja Howard Morse’i juurde, kes avasid oma Upper East Side’i korteris nüüdiskunsti erakogu uksed väiksele grupile inimestele. Külmas kliimas möödunud massiivses kunsti üledoosis oli see nauditav elamus.