Pealelend: ANNELI PORRI

R. V.

  Mis mulje jättis esimene “Portfolio Café”?

Noorte kunstnike biennaali esimene “Portfolio Café” toimus veebruarikuisel pealelõunal Eesti Kunstiakadeemia aulas, sellega püüti  natukenegi korvata kunstnike-kuraatorite professionaalse suhtlemise auku. Tagasiside on nii osalejate kui EKA poolt olnud väga hea. Kardan, et oleks ülim lollus jätta selline üritus regulaarseks muutmata, regulaarsena peaks ka plussid selgemalt välja tulema.

“Portfolio Café” korraldamiseks valisin kõige delikaatsema viisi, kuidas panna noor kunstnik ja professionaal omavahel kõige vabamalt suhtlema. Nimelt ei toimunud mingeid avalikke tööde kaitsmisi ega komisjoni ja publiku ees esinemist, vaid kunstnik ja kuraator istusid rahulikult ühe laua ääres. Ja mida fotoajakirja Cheese toimetaja Ahto Külvet või kuraator Annie Fletcher nendega rääkisid, teavad ainult portfooliote omanikud ise. Töid kommenteerisid veel Marita Muukkonen Soomest, Hanno Soans Kumust ja Ave Randviir Eesti Päevalehest. Kunstnikke oli kõige tihedamal ajal saalis kahekümne ringis – ja kohal ei olnud mitte ainult Tallinna tudengid.

Sellistel portfoolio-presentatsioonidel näen kahte põhilist kasutegurit.

Esiteks boonus kunstitudengile või noorele kunstnikule, kes saab oma töödest lähemalt rääkida: ta saab tagasiside ja võimaluse katsetada oma projekti ütleme keskmisest nõudlikuma-tähelepanelikuma vaataja peal ilma hävitavate tagajärgedeta. Teine pluss läheb otse professionaalile, kelle töine ülesanne on olla kursis värske kunsti ja noorte kunstnike tegemistega. See tähendab peamiselt kuraatoreid, toimetajaid jms. Kahjuks ei saa neid boonuseid täiel määral ühendada, sest kui professionaal peab olema pigem juhendaja rollis, ei mõtle ta ilmselt nii palju sellele, kuidas kõnealust tööd näitusele võtta või kunstnikule koostööprojekti pakkuda. Seetõttu tuleb koos noorte kunstnike biennaaliga sügisel “Portfolio Café” kindlasti kahes osas ja töid analüüsivad teised professionaalidega.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht