Pealelend

KARL TAMBERG

Anneli Säre,Eesti Puuetega Inimeste Kunstiühingu juhataja Hiljuti jõudsite tagasi USAst. Mis seal toimus?

30 aastat tagasi (1974) peeti Ameerikas esimene rahvusvaheline puuetega inimeste kunstifestival. Nüüd toimub see iga viie aasta järel: kümme aastat tagasi oli Brüsselis, viie aasta eest Los Angeleses ning tänavu juunis Washingtonis. International VSA Arts Festival?il (VSA ? Very Special Art = väga eriline kunst) on esindatud kõik kunstiliigid: kirjandus, teater, muusika, kujutav kunst jne.

Festivalist osavõtuks saatsid eri riikide puuetega inimeste kunstiühingud Washingtoni kunstnike tööde slaidid, mille alusel rahvusvaheline þürii tegi valiku. Eesti kolme puuetega kunstniku hulgast valiti näitusele kaks Sören Heinpalu värvilist joonistust. Põhjamaadest olid festivalile kutsutud veel Taani puuetega kunstnikud.

Washingtoni lendasid Eestist Sören Heinpalu koos oma ema psühholoog Anu Heinpaluga, Viljandi Keldristuudio juhataja Malle Saarelaid ja mina. Lennukipiletite eest maksmisel aitasid meid Kultuurkapital, Kultuuriväärtuste Amet, Tallinna Peeteli kogudus jt. sponsorid.

Ürituse avatseremoonia toimus John F. Kennedy Keskuse kontserdihallis, kus Eesti delegatsiooni sinimustvalget lippu kandis Sören Heinpalu. Festivalil nähtu jääb kauaks meelde. Eriti meeldisid mustanahaliste pimedate muusikute esinemised ja Islandi vaimupuuetega inimeste teatritrupp Perlan, kelle kutsusime ka Eestisse esinema.

Miks valis þürii festivalile just Sören Heinpalu joonistused?

Sörenil on iselaadne maailmanägemine. Tema piltidel on fantastilised linnud, kolme- või kuuejalgsed kassid… Kompositsioon on igati paigas, värvid soojad ja elurõõmsad. Tema pildid tunneb teiste seast ära.

Kuidas elab Eesti Puuetega Inimeste Kunstiühing?

Ühing sündis 1998. aastal ja mind valiti selle juhatajaks. Meie põhieesmärk on puuetega kunstike avastamine, õpetamine ja arendamine, nende kunsti tutvustamine. Alustasime nullist, kuid nüüd tuntakse meid juba rohkem. Igal aastal oleme korraldanud maalilaagri, tänavu oli see Türil. Osavõtjaid on olnud Lätist, Soomest, Prantsusmaalt, tänavu ka Rootsist. Eestis korraldasime ka noorte puuetega kunstnike rahvusvahelise näituse pealkirjaga ?Eriline kunst?. Tallinnas (Lai tänav 3) avasime Eesti Puuetega Inimeste Kunstiühingu kaupluse Hingesilm. Vaatame, kuidas see end õigustab.

Meie ühingu suur unistus on avada Tallinnas puuetega inimeste kunstistuudio, kus stuudiolasi juhendaksid professionaalsed kunstnikud. Häid mõtteid andis Washingtonis festivali konverentsisaalis kuulatud hollandlase Max Zimmermani selleteemaline ettekanne.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht