Põhjamaise taskuteatmik

Anneli Porri

Vaatamata kõigele lisab Sleipniri aruandenäitus Tartu kunstielule avarust Põhjamaade Ministrite Nõukogu projekti ?Sleipniri? stipendiaatide tööde näitus ?Põhjamaine tunnetus? Eesti Rahva Muuseumis 14. I ? 27. II.

?Sleipnir? 1. Noore loovisiku stipendium. Kuni 36-aastane kunstnik võib stipendiumi kasutades reisida Põhjamaadesse enesetäiendamiseks ja loominguliste eesmärkide teostamiseks. Stipendiumi on välja antud kuus aastat ja stipendiaatide hulka arvestades on tegemist suure institutsionaalse panusega loovtöötajate võimaluste avardamisel ja rahvusvahelistel kunstisündmustel osalemisel. 2. Skandinaavia mütoloogias Odini kaheksajalgne hobune, võrreldav Pegasusega.

Põhjamaad: Soome, Rootsi, Norra, Taani ja Island. Tundub olevat nii üldlevinud nimetaja, et nõukogu infolehekülg ei pea vajalikuks isegi riike eraldi välja tuua. Ristilipumaad on Põhjamaadeks ühendanud poolmütoloogiline teadvus, mis armastab eriti omadussõna ?karge?. Aeg-ajalt tahaks ka Eesti nende hulka kuuluda.

Põhjamaine tunnetus: puhas müüt ja kaubamärk, tahaks olla suure Skandinaavia modernismi mantlipärija. Kuraator Jaak Visnap: ?Põhjamaine tunnetus on tänapäeva globaliseeruvas ja postmodernistlikus ühiskonnas vägagi küsitav, sest tänapäeva Põhjamaade elanikud on pärit igalt poolt, tsunami ohvrite seas oli aga palju põhjamaalasi ja tahaks neilt küsida, kas seal laineharjal tunnetasid nad looduse jõudu põhjamaiselt?.

Kuraator Jaak Visnap: Pärnu litokeskuse mootor ja mitmekordne ?Sleipniri? stipendiaat. Valis suure hulga noorte kunstnike seast 23 esinejat, neist mõned ka väliskülalised Põhjamaadest. Piirangutest lähtuvalt (kõik esinejad on viimase kolme aasta stipendiaadid) juhtisid valikut tööde, valdkondade, eksponeeritavuse ja kontseptsioonide kompromissid. Samas peitus etteantud kitsenduses ka tagatis: Põhjamaade Ministrite Nõukogu on märkinud, et stipendium määratakse vaid oma ala professionaalidele.

Näitus: suures plaanis on ?Põhjamaine tunnetus? aruandenäitus, esiteks institutsioonile, teiseks rahvale. Tegelikult on tegemist vähemalt kolme väljapanekuga, üksteisest sõltumatult on võimalik vaadata väga häid metallikunstnikke, väga head litograafiat ja kahte videot. Nende vahele jääb aga maali, foto, sügavtrüki ja tekstiili no man?s land. Ehkki, kogu suuremat näituseruumi kipub valitsema just foto, Minna Hindi seeria ?Rannastseenid? on vääriline vastane ja tasakaalustaja litograafide Kadri Alesma, Viljar Kõivu ja Visnapi rohketele värvilistele lehtedele. Kardan, et igasugused ülevaated ja aruanded ei ole uusima kunsti kõige parem eksponeerimisviis. ?tARTu kunstikuu 2005? raames töötab väljapanek väga hästi ja lisab muudele kohalikele kunstisündmustele vajalikku avarust.

?tARTu kunstikuu 2005? avab kultuuritarbijale tänapäeva kunstisuundumisi näituste, interdistsiplinaarsete salongide, etenduste, õpitubade ja muu kunstisse puutuva kaudu; ühendab muuseumid, galeriid ja kunstiõppeasutused ühistegevusse; haarab kaasa lapsi ja linnakodanikke.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht