Meie anname teile aju ja teeme teid suureks!

Non Grata kohtas oma viimasel Ameerika tuuril just New Yorgis pealispindset ja kahepalgelist poliitkorrektsust.

AL PALDROK

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Non Grata performance oli New Yorgi festivalil „Võõra varjupaik“ („Alien Asylum“) kõige asjakohasem teos. Kõlama jäid ühe kunstniku sõnad: „Nad ütlevad, et teeme Ameerika jälle suureks. Aga kellele on Ameerikat vaja?“ Tulnukad teisest sfäärist laskusid ruumi, kandsid rahva sekka hiiglasuure aju ja lubasid, et teevad inimese taas suureks.

Mara Catalan

Möödunud aasta detsembris korraldati Eestiski tuttav, kuid juba ammu ka rahvusvahelise mõõtme omandanud rändfestival „Mitmekülgne universum“ („Diverse Universe“, alapealkirjaga „Subliminal Access Pipeline“ ehk „Alateadlik ligipääs torujuhtmele“) mitmel pool USAs: Miamis „Art Basel’il“, Houstonis Notsuohi muusikabaaris ja Austinis ATM-galeriis, Normanis (Oklahoma) Paseo Plunge’is, Chicago No Nationi galeriis, Lafayette’is (Indiana) The Spoti baaris, Detroiti kunstiresidentuuris Spread Art, New Yorgi kunstikeskuses Gateway jm.

Miamis oli teiste tööde hulgas väljas Non Grata Kanada ja USA liikmete aktsiooni dokumentatsioon. Selle olid nad korraldanud Dakota hõimude naftajuhtmevastase võitluse toetuseks. Fotodel on jäädvustatud Toronto fotokunstniku Kenneth Laing Heirdy tegutsemine: Standig Rockis oli politsei murdnud tal käeluu ja ta oli koos teiste protesteerijatega jäänud sõjaväe elektromagnetiliste rünnakute alla. Heirdys on indiaani verd ning 2015. aastal olid tal Pärnu „In graafika“ festivalil väljas Ameerika põlisrahvaid käsitlevad tööd oma vanaema hõimu näitel. Xiaozhou Zhu, kelle töid sai samuti Pärnus vaadata, vedas Standing Rocki mitmed autokoormad toiduaineid. Need on vaid paar näidet „Mitmekülgsel universumil“ kajastatud poliitilistest sekkumistest. Üritust vahendanud Manhattani ja Brooklyni häälekandjas Bedford + Bowery on peatutud üsna pikalt Donald Trumpi vaenulikel avaldustel ning kultuuriüldsuse nördimusel.

Non Grata osutas vabariiklaste võimulepääsemise ohule juba 2012. aastal, kui põletasime Obama tagasivalimise ajal performance’i käigus soovijate nahale hõõguva põletusrauaga tollase vabariiklasest kandidaadi Mitt Romney initsiaalid. Presidendi valmiskampaania on vaid teater massidele: olen alati olnud hämmingus, kui mu väga arukad ja haritud sõbrad elavad dramaatiliselt üle ühe või teise kandidaadi kaotust. Nagu see midagi muudaks. Kuid tollane, üldse mitte Obama-vastane aktsioon kutsus esile New Yorgi kunstnike sügava pahameele: ei taheta juurelda tähenduste üle, tahetakse saada valmisprodukt, kus on kirja pandud, välja hüütud ja kunstiliselt osutatud, kes on hea ja kes halb. Lintšimisest päästis meid vaid meie kui kartmatute maine. Viimasel korral tabas sama saatus meie Ameerika kaaskorraldajaid, Vene-USA kunstnikke Wild Torust, kes sai külge rassismi templi.

Läbi Kesk-Lääne ja põhjaosariikide kulgenud tuuril kasutas WT kogu keha katvaid musti kostüüme teravakoonuseliste peakatetega, sümboliseerides niiviisi näota tumedaid jõude. Lõunaosariikides olime valmis võtma vastu Trumpi pooldajate rünnakuid, sest publiku käitumine on tihti ettearvamatu, ka otsest ründamist tuleb sageli ette. New Yorgini, kus shit hit the fan, ei juhtunud aga mitte midagi. Seal aga haistsid aktiivsed tänavakunstnikud oma võimalust ja hakkasid karjuma rassismivastaseid loosungeid. Professionaalsed provokaatorid suutsid kiiresti kogu ruumi skandaalist kuumaks kütta. Ühismeedia lainetas veel paar nädalat pärast sündmust poolt ja vastu kommentaaridest üle kogu Ameerika.

Bedford + Bowery ajakirjanikud, kes olid nii positiivselt tervitanud Trumpi-vastast väljaastumist, kajastasid WT oma järgmiselt: „Kujud karkudel, mustad teravatipulised kapuutsid, maani rüüd, oliivikujulised pilud silmaavadeks – pilt sarnaneb ilmeksimatult Ku Klux Klaniga. Olukorra teravdamiseks olid performaatorid omavahel kokku seotud pika silmust meenutava köiega, mis tuletas meelde lintšimisjõuku, kusjuures mitte sugugi nii kaugest minevikust, samuti praegu jätkuvat vägivalda värviliste inimeste kallal. Performance’il ja tegelikel sündmustel on otsene seos: KKK mitte ainult ei kiitnud heaks Donald Trumpi presidendiks valimist, endine „impeeriumi võlur“ (Asshati peatoimetaja) David Duke on juba ette kiitnud tulevast administratsiooni, ühe sammuna teiste seas aga määranud peastrateegina ametisse endise Breitbarti administraatori Steve Bannoni.“

Wild Torus põhjendab aga oma aktsiooni järgmiselt: „Eskapismi ajad ja trall on läbi. Tuleb astuda vastu tumedatele jõududele, mis toovad välja meie hinge varjatud pimeduse. Inimesi on moraalselt kergem rikkuda, kui nad seda tunnistada tahavad. Kui kultuur on korrumpeerunud, on sellistele jõududele raske vastu astuda, aga seda tuleb teha. Peame purustama enesega rahulolu ja kajana kordamise mulli, pareerima kultuurilise vastandamise, ei tohi karta, et võiksime solvata kellegi intellektuaalset ja kultuurilist tundlikkust.

Kapuutsiga sünge kuju viitab keskaegsele inkvisitsioonile, religioossele rõhumisele, kurjadele võluritele, tumedatele jõududele ja surmale, hinge hävitamisele, ega ole kuidagi seotud nende jõudude ülistamisega. Selles rassismi nägemine osutab üksnes varjatud rassismile, seda eriti Ameerika Ühendriikides.

Rassism on kunstlik konstruktsioon, mida eliit on kasutanud selleks, et lahutada need, kellel pole võimu, hoida meid võitluses, nii et oleme kui pimedusega löödud jõudude suhtes, mis hoiavad meid kontrolli all. See, et mõned on veidi paremas olukorras kui teised, ei tähenda tegelikult privileegi, Meie vabadus on enamasti piiratud tarbimisvabadusega.

Tõde on, et oleme sõjas. Meie teadvus on ohustatud ning me näitame metafoorse projektsioonina seda ohtu, lootuses, et see paneb inimesed mõtlema ja saama teadlikuks oma olukorrast.

Kunst kunsti pärast on surnud. Meele­lahutus ja ametlik kultuur on töötatud välja selleks, et hoida meid eraldatuna, kontrolli all ning piirata vaba mõtlemist.“

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht